Strona główna / Whisky / Szkocja

Szkocja

Najlepsza szkocka whisky – sprawdź jakie produkty posiadamy w naszym asortymencie i znajdź odpowiednią schotch whisky dla siebie

Jeżeli uwielbiasz delektować się whisky ze Szkocji, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy. To właśnie w tym miejscu znajdziesz doskonały wybór najlepszych trunków w rozsądnej cenie. Oferujemy także szybką i bezpieczną wysyłkę. Wszystkie szkockie whisky, jakie u nas znajdziesz, są na pewno dostępne! Sprawdź już dziś, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Szkocka whisky – dlaczego warto wybrać ten rodzaj whisky?

Szkocka whiskey charakteryzuje się doskonałą jakością, ale i bogatym smakiem. Dobra szkocka whisky to produkt, który powstaje według ścisłych norm, jakie zostały narzucone destylarniom w tym właśnie kraju. Każdy rejon Szkocji, to inna tradycja produkowania szkockiej whisky. Istnieje wiele destylarni znajdujących się w różnych częściach tego kraju. Stąd też posiadając informację, gdzie dana butelka była destylowana, możemy poznać jej wyjątkowy styl. Warto zwracać więc uwagę na etykiety. Prawdziwi koneserzy smaku tego trunku, próbują jego smaków z różnych destylarni, by odnaleźć to, czego szukali całe życie. Każda marka szkockiej whisky jest na swój sposób niepowtarzalna i przywołuje w nas różne wspomnienia. Należy wspomnieć, że Szkockie Highlands to największy geograficznie rejon, który cieszy się tak dużym wyborem smaków i aromatów. Decydując się na szkocką whisky, powinieneś więc znać podstawowe walory każdej jej odmiany. Ponad połowa gorzelni jest umiejscowiona na południu Szkocji. Dzięki łagodnym warunkom klimatycznym destylaty dojrzewają tam szybciej. Szkocja jest niewątpliwie liderem w produkcji whisky.

Które whisky pochodzą z jednej destylarni?

Jeżeli szukasz whisky, która jest produkowana w jednej destylarni, sięgnij po single malt. Jest ona niezwykle ceniona nie tylko przez miejscową ludność, ale także przez koneserów z całego świata. Tę sławę zyskała z uwagi na to, że nie dodaje się do niej karmelu, powstaje jedynie przy użyciu słodu jęczmiennego. Jest ona najpopularniejszą odmianą whisky szkockiej i z każdym rokiem coraz więcej osób wybiera do swojej kolekcji właśnie ten rodzaj trunku. Jeżeli więc szukamy alkoholu o wyraźnej nucie słodowanego jęczmienia, z pewnością single malt whisky przypadnie nam do gustu. To, że whisky malt jest produkowana jedynie z jęczmienia, nie oznacza wcale, że powstaje z jednej destylarni. Ma ona także kilka odmian: możemy wyróżnić single barrel lub single cask. Te nazwy wskazują, że whisky leżakuje w jednej beczce. Jest też spora różnica w destylarni tych dwóch typów whisky – single grain scotch whisky powstaje w miedzianych kotłach, natomiast w przypadku blended grain scotch whisky destylaty są kolumnowe.

Jakie są inne rodzaje whisky szkockiej i czym się charakteryzują?

Blended scotch whisky to rodzaj alkoholu, który jest produkowany w mniej rygorystycznych warunkach. Można wytworzyć go nie tylko z jęczmienia, ale i innego słodu. Często też ma on zupełnie inną barwę, którą zawdzięcza dodaniu odrobiny karmelu prostego jako barwnika. Dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym destylaty dojrzewają stosunkowo szybko. Jest to mieszanka single malt oraz różnych zbóż. Sama nazwa wskazuje na to, że blended scotch whisky powstaje w procesie mieszania. Destylaty dojrzewają w beczkach, gdzie mają kontakt z drewnem i powietrzem. Dzięki odpowiedniej technice suszenia słodu mają wyjątkowy aromat. Nazwa grain whisky to po prostu rodzaj whisky na bazie zboża. Leżakuje ona przez około 3 lata. Szkocja jest królową wielu odmian tego trunku. Do produkcji whisky używa się głównie wody, droższy i słodu. Do wyboru mamy także trunki o kwiatowo owocowym aromacie, a także z lekko solankowym posmakiem. Możemy też sięgnąć po morskie nuty zapachowe. Są to lekkie whisky o rześkim posmaku. W przypadku suszenia słodu w torfowym dymie uzyskamy jeszcze inny, bardziej wyraźny aromat. Jest to więc kombinacja różnych smaków, które są zamknięte w jednej butelce. Jeżeli chcemy natomiast spróbować whisky o głębszym zapachu, polecamy sięgnąć po sherry whisky, czyli trunek, który leżakuje w beczkach po winie sherry. A jak wygląda stosunek szkocka whisky – cena? Wszystko zależy od tego, jakie butelki tego trunku mamy zamiar kupić. W naszej stronie internetowej znajdziesz jednak konkurencyjne ceny, zyskując jednocześnie gwarancję smaku i jakości.