Rum

Rum – ulubiony trunek wilków morskich oraz miłośników… łakoci

Fani filmu „Piraci z Karaibów” z pewnością kojarzą sceny, w których ekscentryczni bohaterowie raczą się rumem. Jego popularność wśród koneserów aromatycznych alkoholi nie ulega żadnej wątpliwości. Trunek wszedł na duży ekran, a szlachetne gatunki rumu są cenione w najdalszych zakątkach świata.

Mimo niepodważalnej, światowej popularności, w Polsce rum cały czas kojarzony jest z wyrobami cukierniczymi. Nie ma chyba osoby, która nie próbowała cukierków z wyczuwalnym smakiem rumu, tak zwanych „kukułek”. Nieświadomym tego faktu, warto podpowiedzieć, że kultowe łakocie w swoim składzie mają właśnie alkohol z trzciny cukrowej. Baba rumowa, czyli popularne w Polsce ciasto też powstaje na bazie rumu.

Z czym w takim razie pić rum? Rumem można się delektować, dodając do niego wyłącznie lód i plasterek cytryny bądź limonki. Jednak to w połączeniu z innymi alkoholami daje najwięcej możliwości. Ciemny rum, rum złoty czy biały rum – wszystkie zapewniają inny posmak. Właśnie dlatego warto wyposażyć osobisty barek w każdy jego rodzaj. Co ciekawe, dobry rum jako dodatek do herbaty, zapewnia smaczny, rozgrzewający w zimne dni napój.

Produkcja rumu – jak powstaje wyrazisty w smaku i aromatyczny rum?

Pochodzenie słowa rum można uznać za dość tajemnicze. Niektórzy twierdzą, że należy doszukiwać się go w łacińskiej nazwie trzciny cukrowej, czyli saccharum officinarum. Inni są zdania, że chodzi o szklanki holenderskich marynarzy, w których ci pili rum – czyli rummers.

I choć prawdy na temat pochodzenia nazwy trunku, możemy się nigdy nie dowiedzieć, proces jego produkcji jest znany.

Jak wiadomo, sadzonki trzciny cukrowej najszybciej rosną w określonych warunkach. Tropikalny klimat jest dla nich optymalny. Nie dziwi więc fakt, że większość światowej produkcji rumu ma miejsce w Ameryce Łacińskiej, Indonezji czy na Wyspach Karaibskich. Tam zresztą odnotowywana jest też bardzo duża konsumpcja rumu. O wiele większa niż w innych częściach świata.

Zacznijmy jednak od początku… W dużym skrócie, najlepszy rum powstaje z soku z trzciny cukrowej albo melasy, czyli gęstego syropu, który jest produktem ubocznym wyrobu cukru. Składniki są gotowane, a następnie poddawane procesowi fermentacji przy użyciu drożdży. Ciekawostką z pewnością jest fakt, że długość fermentacji ma ogromny wpływ na ilość związków estrowych we wskazanym trunku. Ze sfermentowanego soku, który następnie dojrzewa w opalanych, dębowych beczkach powstaje rum o dość ciemnym zabarwieniu. Niektóre partie poddawane są filtracji, inne nie – te drugie określa się mianem rumu czarnego. Wbrew pozorom rum biały leżakuje równie długo, co rum ciemny. W odniesieniu do barwy, długość dojrzewa trunku nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Mieszany i butelkowany alkohol, czasem wzbogacany jest ekstraktami z owoców albo karmelem. Smak rumu ma wówczas ciekawą, egzotyczną nutę.

Rodzaje rumu ze względu na styl i ostateczny kolor

Bardzo ogólna typologia wymienia rum angielski, hiszpański oraz rum francuski. Ten pierwszy wyróżnia ciężkość produkowanych trunków. W tym stylu powstają rumy z Jamajki, Gujany czy Barbadosu. Styl hiszpański wyróżnia krótszy proces fermentacji, który daje nieco lżejsze rumy. Zgodnie z jego koncepcją powstają trunki między innymi na Dominikanie. Z kolei rumy w stylu francuskim to, innymi słowy, rumy rzemieślnicze. Takowe pochodzą z terenów kolonii francuskich. Doskonałe jakościowo, idealnie oddają smak i aromat trzciny cukrowej.

Bardziej znana klasyfikacja, czyli podział na kolory, wyróżnia rum czarny, jasny oraz rum złoty. Ostatni w kolorze przypomina klasyczną whiskey. Jasny rum ma łagodny smak, a ciemny z reguły posiada w sobie dodatek karmelu. W naszym sklepie znajdziesz każdy z wymienionych rodzajów rumu. Od rumów w bardzo przystępnych cenach, aż po rarytasy takie jak Don Papa Sherry Cask.

Pamiętaj też, że na bazie konkretnego rumu, w zależności od jego koloru, stylu i smaku – stworzysz poszczególne drinki. Między innymi kultowe Mojito, Pina Coladę czy Cuba Libre.