Glen Scotia

Znany, szkocki, złocisty trunek od lat zdobywa nowych odbiorców. Ich uwagę zwraca zwłaszcza whisky Glen Scotia. Należy ona do odmiany single malt, co oznacza, że pochodzi z jednej destylarni, a do jej wytworzenia wykorzystano pojedynczy rodzaj słodu. Jest to pozycja, jaką wielu kolekcjonerów i smakoszy chce mieć w swoich zbiorach, by cieszyć się jej smakiem i pięknym kolorem. Glen Scotia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na tym rynku.

Dowiedz się więcej na temat historii whisky Glen Scotia

Historia whisky Glen Scotia sięga aż do 1832 roku, kiedy to zbudowano destylarnię o tej samej nazwie. Na jej miejsce wybrano rejon Campbeltown, gdzie była jednym z trzech działających tam biznesów. To najmniejszy okręg produkujący trunki na terenie Szkocji. Sama gorzelnia mieści się na krańcach półwyspu Kintyre. Losy tego biznesu były bardzo zmienne i miał on wielu właścicieli. Założycielem była spółka Stewart, Galbraith & Co., natomiast w roku 1919 trafiła w ręce West Highland Malt Distilleries Ltd., po czym jeszcze wielokrotnie zmieniały się firmy, które nią zarządzały.

Co wyróżnia smak znanej whisky Glen Scotia?

Jak każdy inny trunek, whisky Glen Scotia ma swój własny i wyjątkowy smak, który różni się też w zależności od wybranej wersji tego produktu. Miesza się w nich oryginalna słodycz z nieco ostrzejszymi aromatami. W związku z tym wyczuć tam można cukier, toffi czy też wanilię przemieszane ze świeżymi, letnimi owocami. W ramach kontrastu pojawiają się też jednak na przykład nuty pieprzu czy dębu, a także szczypty soli. Jako single malt zawiera ona destylat z zaledwie jednego, odpowiednio dobranego słodu jęczmiennego. Bardzo istotne są w niej morskie wpływy, smak jest naprawdę wyrazisty, o długim i mocnym finiszu. Zdecydowanie wyróżnia się on na tle innych napojów. Między innymi ten aspekt decyduje o jej popularności.

Sekrety tradycyjnej whisky Glen Scotia

Przez wiele lat destylarnia whisky Glen Scotia zmagała się z wieloma problemami, które odbiły się między innymi na jej wyposażeniu. Nie przeszkodziło to jednak kolejnym właścicielom gorzelni w wypuszczaniu na rynek trunku o oryginalnym smaku. Leżakuje on przede wszystkim w beczkach po bourbonie i po sherry, wykonanych na przykład z drewna białego dębu amerykańskiego. Butelkuje się ją między innymi bez filtracji na zimno, co pozwala zachować jej naturalny, jasny kolor.

Na rynku obecnie dostępne są kilkunastoletnie wersje whisky Glen Scotia, ale można znaleźć także egzemplarze nawet dwudziestopięcioletnie. Są one postarzane, przechowywane i przygotowywane według tradycyjnych receptur, które przetrwały wiele lat trudności, z jakimi zmagała się gorzelnia Glen Scotia. Będą zatem stanowić doskonałe uzupełnienie każdej kolekcji. Na uwagę zasługuje także prosta i smukła butelka, która świetnie się prezentuje. Jest ozdobiona dekoracyjnym i tłoczonym w szkle symbolem destylarni oraz intrygującą etykietą, która od razu przyciąga wzrok.

Jak najlepiej podawać whisky Glen Scotia?

Tak jak w przypadku każdego szkockiego trunku, także whisky Glen Scotia zyskuje na odpowiednim podaniu. Najczęściej się mówi się, by pić ją na czysto, bez żadnych dodatków. Wtedy może w pełni pokazać swój smak i pozwoli odszukać wszystkie zawarte w nim nuty oraz zaprezentuje ciekawy, długi finisz. Niektórzy preferują też serwowanie jej z wodą lub z kostkami lodu. Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań. Sprawdza się ona zarówno w czasie ważnych uroczystości, jak i podczas spotkania w mniejszym gronie koneserów.

Wybierz swoją ulubioną whisky Glen Scotia

Jak widać, znana i doceniana whisky Glen Scotia to trunek o ciekawej historii. W osiągnięciu doskonałej jakości nie przeszkodziły mu nawet zawiłe losy destylarni, w której ona powstaje. Idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie kolekcji miłośników tego złocistego napitku. Może też dobrze służyć jako prezent dla smakosza. To produkt przeznaczony zarówno dla prawdziwych znawców tego zagadnienia, jak i dla osób, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w tematyce szeroko związanej z whisky, nie tylko Glen Scotia.