Strona główna / Wino / Wino Lubuskie / Winnica Aris

Winnica Aris

Winnica Aris – debiut na medal

W najpopularniejszym obecnie regionie winiarskim w naszym kraju – czyli na ziemi lubuskiej, znajdziemy wiele winnic, które powstały z pasji swoich założycieli i pragnienia odbudowy lokalnych tradycji uprawy winorośli. Okolice Zielonej Góry to przecież tereny, na których produkcją wina trudzono się już w czasach piastowskich – mówimy zatem o długiej historii, wspieranej przez świetny, sprzyjający uprawie klimat oraz korzystne warunki glebowe.

Jedną z winnic, które korzystają z tych fundamentów jest Winnica Aris – powstała w 2018 roku w urokliwej miejscowości Osiecznica, koło Krosna Odrzańskiego. Z inicjatywy Roberta Stawskiego i Macieja Stępnia dokonano wtedy pierwszych nasadzeń szlachetnych szczepów winorośli, takich jak riesling, johanniter czy pinot noir. Owoce tego pomysłu przyszły szybko; ci, którzy mieli okazję spróbować pierwszych, wyprodukowanych w ilościach symbolicznych win, docenili ich smak i aromat, nagradzając trunki medalami targów Enoexpo 2020. Od tego czasu rozwój Winnicy Aris przyspiesza, a obecnie, na kilku hektarach do niej należących, uprawia się siedem odmian winorośli, przeznaczonych do produkcji wina białego.

Białe wina Aris – nasze propozycje

Jeśli zatem szukasz białego wina z Polski, które oczaruje swoim smakiem i bukietem aromatów, zapraszamy do przyjrzenia się naszej ofercie, w której posiadamy wyjątkowe alkohole z Winnicy Aris. Przedstawmy krótko kilka z nich!

Po pierwsze – riesling. Ten szczep cieszy się chyba największą popularnością, jeśli chodzi o wina lubuskie i nie bez przyczyny; na tamtejszych glebach rośnie on doskonale. Propozycja z Winnicy Aris to półsłodki Riesling, wyróżniający się pełnym aromatu bukietem cytrusów i białych kwiatów. Ich nuty odnajdziemy również i w smaku, który stanowi idealne uzupełnienie dań kuchni azjatyckiej.

Dumą winnicy jest z pewnością półwytrawny Johanniter, nagradzany medalami na najważniejszych konkursach win polskich w 2022 roku. W smaku i aromacie znajdziemy subtelne owoce – gruszkę, brzoskwinię i cytrusy, a wyczuwalna mineralność wina będzie stanowiła doskonałe orzeźwienie. Miłośnikom eksperymentów polecamy wytrawnego Johannitera Orange – zawdzięczającego swoją barwę macerowaniu na skórkach pomarańczy. Ich aromat z łatwością wyczujemy w bukiecie zapachowym, razem z suszonymi jabłkami i morelami. Do tego wytrawny smak bogaty w przyprawy oraz długi, wyrazisty finisz; Johanniter w obu wersjach może oczarować!

Nie sposób także nie wspomnieć o winie Solaris – półsłodkie wino zostało przygotowane z wykorzystaniem jednej z najpopularniejszych, polskich odmian winogron. Swoim charyzmatycznym smakiem i aromatem gruszek, brzoskwiń oraz dojrzałych jabłek podbił podniebienia krytyków w Konkursie Win Polskich w Jaśle w 2022 roku, gdzie otrzymał tytuł championa. Ten sam tytuł, w kategorii win białych, zdobył także Muscaris Arctic – wyjątkowe wino wykonane z mrożonych winogron. Cechuje się niezwykle intensywną słodyczą i owocowym finiszem, które czynią to wino idealnym partnerem deserów.