Strona główna / Wino / Wino z RPA

Wino z RPA

Wino z RPA – winiarski Nowy Świat

Wina południowoafrykańskie mogą zabrać nas w niezwykłą podróż po smakach i aromatach Afryki – jeśli tylko pozwolimy im się poprowadzić! Republika Południowej Afryki od kilku wieków chwali się produkcją wina na masową skalę. To właśnie z tamtejszych winnic pochodzi chociażby słynne wino Constantia – przez lata uważane najbardziej pożądany trunek na świecie, którego posiadanie było symbolem statusu na europejskich dworach. I chociaż przez ostatnie dekady często nie doceniano walorów afrykańskiego wina, traktując je jako uboższego kuzyna europejskich trunków, tak obecnie – wino z RPA na nowo zaznacza swoją pozycję, zachwycając swoją różnorodnością smakoszy z całego świata.

Właśnie – wina południowoafrykańskie są bardzo różnorodne; w tym tkwi ich sekret. Często produkowane są z międzynarodowych odmian winogron, takich jak cabernet sauvignon czy chardonnay. Europejskie szczepy doskonale odnalazły się w klimacie Południowej Afryki, przypominającym nieco ten śródziemnomorski – charakteryzuje się długim okresem wegetacji oraz korzystnymi temperaturami zarówno latem, jak i zimą. Winogrona afrykańskie różnią się od europejskich przede wszystkim rozmiarem; są mniejsze, a co za tym idzie, ich smak jest znacznie bardziej „skoncentrowany”. Południowoafrykański cabernet, syrah czy charodnnay zyskują zupełnie innych walorów i stanowią naprawdę ciekawą alternatywę dla win europejskich; zapraszamy zatem do ich odkrywania!

Pinotage czy szczepy europejskie – czym szczyci się RPA?

Spośród wielu odmian, które uprawia się na południowo – zachodnim wybrzeżu RPA, prawdziwą dumą jest szczep pinotage. Uważa się go za odmianę narodową; powstał prawie 100 lat temu na uniwersytecie w Stellenbosch (obecnie jeden z najważniejszych punktów na mapie winiarskiej RPA) i stanowi krzyżówkę francuskich szczepów pinot noir oraz cinsault. Pinotage okazał się być odmianą znacznie bardziej odporną na zmienne warunki klimatyczne oraz szybciej dorastającą, niż klasyczny pinot. Wykorzystuje się go zarówno do przygotowywania kupaży z innymi, międzynarodowymi szczepami, jak i do produkcji wina jednoodmianowego. Klasyczne wino typu pinotage ma lekki smak oraz dużą kwasowość; koneserów win zachwyca bogatymi aromatami owoców tropikalnych. Pinotage z owoców najstarszych krzewów potrafi także pochwalić się nutami kawowymi oraz czekoladowymi, wyjątkowymi dla Południowej Afryki.

W ciepłym klimacie RPA doskonale rośnie syrah – szlachetna odmiana czerwonego grona z Doliny Rodanu. Południowoafrykańskie wina z tego szczepu mają dużą zawartość alkoholu i intensywny, soczysty smak czarnych owoców – ich odważny charakter bez trudu dorównuje chociażby winom australijskim. Pełnią smaku mogą oczarować również tamtejsze odmiany cabernet sauvignon oraz merlota.

Jeśli zaś chodzi o wina białe, w RPA dominuje odmiana chenin blanc. Produkuje się z niej zarówno proste wina stołowe, o atrakcyjnym smaku brzoskwini i moreli, jak również i złożone wina dla koneserów. Popularnymi odmianami są także sauvignon blanc oraz chardonnay.