Strona główna / Koniak / Gatunek / Koniak XO

Koniak XO

Brak na stanie
Meukow XO Cognac
Brak na stanie
Dupuy XO Tentation
Brak na stanie
HENNESSY XO 700ML
Brak na stanie
HENNESSY XO 1,5L
Brak na stanie
HENNESSY XO 3L

HENNESSY XO 3L

4 519,00 zł
Brak na stanie
Hine Cigar Reserve XO
Brak na stanie
Hennessy X.O Holiday Edition
Brak na stanie
Larsen Cognac XO 700ML
Brak na stanie
Dupuy Cognac XO Tentation 700ML

XO oznacza „Extra Old” w świecie koniaku. Oznacza mieszankę eaux-de-vie dojrzewającą w dębowych beczkach przez minimum 10 lat. Podobnie jak VS (Very Special) i VSOP (Very Superior Old Pale), XO to angielskie oznaczenie, które podkreśla wieloletnie powiązania z rynkami zagranicznymi, takimi jak Wielka Brytania i Ameryka. Termin „XO” został wprowadzony przez Cognac Hennessy w 1870 roku. Podczas gdy najmłodszy destylat używany w koniaku XO może mieć nawet dziesięć lat, przeciętny wiek XO waha się od 15 do 20 lat. czasami nawet starsze.

 

W 2018 roku Bureau National Interprofessionnel du Cognac (BNIC) podniosło minimalny wiek najmłodszej eau-de-vie w koniakach XO z sześciu do dziesięciu lat, mając na celu poprawę ogólnej jakości trunku. Klasyfikację XO uważa się za punkt odniesienia w ocenie producentów koniaku, choć wprowadzenie nowszej kategorii XXO udało się ją przewyższyć. Niemniej jednak wybór XO może zapewnić cenny wgląd w kaliber koniaku.

 

Proces starzenia w beczkach odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu profilu smakowego koniaku XO, w wyniku którego powstaje luksusowy i bogaty trunek z nutami ciepłych przypraw, toffi, czekolady, orzechów i suszonych owoców. Istnieje mnóstwo wyjątkowych koniaków XO, które czekają na Twoje odkrycie i zachęcamy Cię do spróbowania różnorodnego asortymentu. Jeśli szukasz rekomendacji, rozpoczęcie podróży od kultowego koniaku Hennessy XO będzie doskonałym punktem wyjścia, dodatkowo warto zwrócić uwagę na wyjątkowe Koniaki takie jak Meukow XO czy Dupuy XO