Strona główna / Whisky / Producent/Destylarnia / Glendronach Distillery

Glendronach Distillery

Brak na stanie
GlenDronach Aged 12 Years

Szkocja słynie z doskonałych gorzelni, w których powstaje whisky, będąca właściwie już nieodłączną częścią historii tego kraju i jego dziedzictwa kulturowego. Jednym z takich obiektów jest z pewnością Glendronach Distillery. Działa ona od niemal dwóch wieków i wciąż dostarcza miłośnikom tego alkoholu kolejnych bardzo ciekawych wyrobów. Są to między innymi trunki typu single malt, co oznacza, że do ich produkcji użyto zaledwie jeden rodzaj słodu. Przekonaj się, jak to wpływa na ich smak i jak toczyły się losy zakładu, w którym są destylowane.

Co wydarzyło się w historii Glendronach Distillery?

Na początku rozmowy o tej destylarni warto wspomnieć o ukrytym znaczeniu w jej nazwie. Słowo „Glendronach” przypomina o tym, że to okolica, w której w dużych ilościach rosną jeżyny. W swobodnym przekładzie znaczy to „dolina jeżyn”. Sam zaś obiekt Glendronach Distillery rozpoczął swoją działalność już w roku 1826. Stała za tym grupa lokalnych rolników, a przewodził nimi James Allardice. Mężczyzna ten był znajomym księcia Gordona, czyli jednego z twórców przepisów, które weszły w życie w roku 1823 i regulowały produkcję whisky.

Szybko rozwijającą się Glendronach Distillery w roku 1837 roku strawił niestety pożar, a w 1842 James Allardice ogłosił, że jest bankrutem. Dekadę później zakład wykupił Walter Scott, ówczesny właściciel destylarni Teaninich. Miał plan, który zakładał odbudowę budynku. Część obiektu ocalała, a dziś stanowi dzięki temu prawdziwą atrakcję turystyczną. Sam Scott jednak w międzyczasie doszedł do wniosku, że hodowla bydła jest bardziej dochodowa i w roku 1916 zamknął Glendronach Distillery. Po czterech latach kupił ją kapitan Charles Grant, a następnie w roku 1960 przejęła ją z kolei firma William Teacher & Sons. W 2016 roku gorzelnia trafiła do grupy Brown-Forman i jest jej własnością do tej pory.

Jak smakują trunki z Glendronach Distillery?

Warto poświęcić chwilę temu, jak złożony jest smak i aromat whisky powstającej w gorzelni Glendronach Distillery. Sam bukiet przywodzi na myśl coś słodkiego i maślanego. Da się w nim zauważyć także subtelny udział kwiatów, toffi, rodzynek, śliwek czy nawet pszczelego wosku. Sam smak zaś także jest łagodny, a to ze względu na zastosowany w produkcji słód. Prawdziwi koneserzy wychwycą także akcenty takie jak migdały, pierniki, morele czy nieco bardziej intensywny posmak ostrego imbiru. Daje o sobie też znać czekolada czy też drewno dębowe, finisz jest natomiast niezbyt długi, ale pojawiają się w nim momenty przywodzące na myśl trawę czy ponownie dąb. Zagłębiając się w niego i odkrywając kolejne warstwy, można domyślić się, z jaką starannością wszystkie te składniki zostały ze sobą połączone, by w efekcie stworzyć coś tak urzekającego.

Co wyróżnia wyroby z Glendronach Distillery?

Istnieje kilka kwestii, które sprawiają, że trunki z Glendronach Distillery są naprawdę wyjątkowe. Przede wszystkim nie jest to whisky filtrowana na zimno. Nie barwi się jej też karmelem. W ten sposób naturalnie uzyskuje się jej jasny, złocisty kolor, który świetnie będzie się prezentował w eleganckiej szklance. Będzie on widoczny zwłaszcza przy serwowaniu trunku na czysto, ewentualnie z dodatkiem kostki lodu.

W propozycjach od Glendronach Distillery królują single malty, które są tworzone w stylu znanym jako Richly Sherried Style. Oznacza to, że dojrzewają one przez minimum dwanaście lat, a cały ten szczególny proces odbywa się w beczkach po sherry Oloroso i Pedro Ximenez. Daje to niezwykły efekt oszałamiający bogactwem ukrytym w smaku. Taki trunek następnie butelkowany jest w smukłych i prostych, ale bardzo eleganckich butelkach.

Oryginalna szkocka whisky z Glendronach Distillery

Gorzelni Glendronach Distillery nie pokonały jej burzliwe losy czy częste zmiany właścicieli. Wciąż dostarcza ona miłośnikom i kolekcjonerom whisky doskonałej jakości single maltów, których proces destylacji nie pozostawia wątpliwości co do tego, z jakiej klasy trunkiem ma się do czynienia. Idealnie sprawdzi się ona jako stylowy prezent wręczony z takiej okazji jak urodziny, awans czy jubileusz.