Strona główna / Wino / Wino Czerwone / Wino czerwone wytrawne

Wino czerwone wytrawne

Aromatyczne wino czerwone wytrawne

Znane jest ze swojego kwaskowatego, a nawet lekko cierpkiego posmaku. To, co wyróżnia ten klasyczny rodzaj wina, to bardzo intensywny aromat. Dzieje się tak za sprawą specjalnych odmian winogron, z których powstają czerwone wina wytrawne. Elegancka butelka czerwonego wytrawnego wina to idealny prezent na specjalną okazję. Badania dowodzą, że sporadyczne spożycie niewielkiej ilości czerwonego wina pozytywnie wpływa na zdrowie i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania chorób serca.

Jak smakuje wino czerwone wytrawne?

Wino wytrawne czerwone to dobry wybór dla tych, którzy nie lubią słodkich i półsłodkich rodzajów win. Ten rodzaj czerwonych wina, tak jak popularne wino wytrawne czerwone Cabaret Sauvignon, charakteryzuje się przede wszystkim wysoką kwasowością. Nie oznacza to jednak, że nie posiada różnych nut smakowych. Przykładowo, niektóre odmiany francuskiego Merlota są nieco łagodniejsze, a w ich aromacie daje się wyczuć posmak czekolady.

Czerwone wina wytrawne – z czym najlepiej się komponują?

Nieco cierpki posmak dobrych czerwonych wytrawnych win sprawia, że świetnie komponują się z dojrzałymi serami i wędlinami. Kieliszek czerwonego wytrawnego wina idealnie dopełni talerz pełny owoców morza. Warto połączyć dobre wytrawne czerwone wino z daniami złożonymi z wołowiny, dziczyzny czy gęsiny.

W jaki sposób podawać wino wytrawne czerwone?

Kieliszek, w którym powinno być serwowane wino wytrawne czerwone, charakteryzuje się niezwykle pękatą czaszą. To kontakt z powietrzem uwalnia głębię smaku wytrawnego wina, dlatego szeroka czasza jest bardzo istotna przy jego serwowaniu. Im starsze wino, tym szerszy powinien być kieliszek, w którym jest podawane. Niektórzy lubią smakować wina wytrawnego czerwonego w kieliszku szklanym, inni preferują nawet kryształowe. Niezależnie od wyboru, czerwone wina wytrawne przed zaserwowaniem powinny być odpowiednio schłodzone do temperatury od około 15 do 18 stopni Celsjusza. Tak przygotowane wino czerwone wytrawne napełniamy do 1/3 wysokości kieliszka i rozkoszujemy się niepowtarzalnym, głębokim smakiem tego wykwintnego trunku.