Strona główna / Whisky / Producent/Destylarnia / Blanton's Bourbon

Blanton's Bourbon

Wśród wielu propozycji rozmaitych trunków są takie nazwy, które od razu kojarzą się z wysmakowaniem i elegancją. Należy do nich bourbon Blanton’s. To alkohol typu single barrel, co z kolei oznacza, że ten destylat jest butelkowany bezpośrednio z pojedynczej beczki. Zdecydowanie wpływa to na jego jakość oraz smak. Blanton's bourbon to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, a jej wyroby wielokrotnie zdobywały prestiżowe nagrody i były doceniane przez koneserów whisky w wielu krajach.

Jak kształtowała się historia bourbona Blanton’s?

To, co warto wiedzieć o bourbonie Blanton’s, to fakt, że jest to jeden z pierwszych tego typu wyrobów, który był promowany jako typ single barrel. Miało to miejsce już w roku 1984. Taka produkcja alkoholu jest znacznie bardziej wymagająca, ponieważ oznacza to między innymi kontrolę każdej beczki, z jakiej napój jest butelkowany, co niesie ze sobą więcej pracy i dodatkowe obciążenia. Dziś znawcy tego zagadnienia na całym świecie bez wahania rozpoznają niepowtarzalny korek, jaki zdobi szczyt bardzo dekoracyjnej butelki. Wyobraża on bowiem konia z dżokejem na jego grzbiecie. Każdy egzemplarz zawiera między innymi numer beczki, piętra składowania i inne cenne informacje świadczące o jego klasie.

Warto zauważyć, że w przypadku Blanton's bourbon nie mówi się o destylarni, ale raczej o marce zajmującej się produkcją alkoholu wysokiej jakości. Należy ona do grupy Age International, ale prawa do przygotowywania trunku leżą w rękach firmy Sazerac. To przedsiębiorstwo z kolei zleca wyrób bourbona Buffalo Trace we Frankforcie w stanie Kentucky, które leży na terenie Stanów Zjednoczonych. Blanton’s jest bowiem amerykańskim produktem.

Co charakteryzuje smak bourbona Blanton’s?

W przypadku bourbona Blanton’s na uwagę zasługuje nie tylko dopracowany design korka oraz butelki, ale także zawartość, jaką skrywa eleganckie szkło. Trunek leżakuje od sześciu do ośmiu lat w magazynie z blaszanym pokryciem. To sprawia, że taka konstrukcja lepiej przewodzi ciepło niż inne materiały stosowane w budowie. Procesy odbywające się podczas przechowywania alkoholu zachodzą zatem szybciej i z większą energią. Przyspiesza to działanie, więc alkohol prędzej staje się też gotowy do smakowania go.

Efektem takich działań jest bourbon Blanton’s o doskonałej równowadze między wytrawnym smakiem a słodkimi, owocowymi dodatkami, takimi jak jagody czy też bardzo charakterystyczny karmel. Prawdziwi koneserzy w tych kremowych akcentach bez wahania wskażą także wyróżniający się na ich tle tytoń. Przebija się tam także wyrazista woń cytrusów, co sprawia, że całość jest też świeża i intensywna w odbiorze.

Jak najlepiej podawać oryginalny bourbon Blanton’s?

Wiele osób zastanawia się, jak właściwie podawać amerykański Blanton’s bourbon. Przyjmuje się, że serwowanie go na czysto pozwala na najlepsze odkrycie jego smaku i aromatu, ale można też dodawać do niego wodę lub kostki lodu. Osoby, które przygotowują koktajle oraz drinki z pewnością dołączą go jako składnik do swoich przepisów i uzyskają doskonały efekt. Dzięki swojemu wyrazistemu kolorowi ten alkohol idealnie prezentuje się w specjalnych, eleganckich szklankach do whisky.

To, co cechuje bourbon Blanton’s, to też z pewnością jego niezwykle elegancka i wyróżniająca się na tle innych wyrobów butelka. Ozdobny korek z sylwetką konia i jego dżokeja z pewnością zwróci uwagę niejednej osoby i zainteresuje ją tą propozycją. W ten sposób będzie się znakomicie i stylowo prezentować na stole na przykład podczas ważnej uroczystości, jubileuszu czy przyjęcia. Stanie się elementem dekoracyjnej oprawy, podkreślającej doniosłość chwili.

Klasyczny bourbon Blanton’s w kolekcji prawdziwego konesera

Butelka bourbona Blanton’s Orginial Single Barrel czy Blanton’s Gold Edition to jedne z tych trunków, które kolekcjonerzy chętnie widzą w swoich zbiorach. Będą one też doskonałym prezentem dla osoby, która doceni ich smak i aromat, a także niezwykły proces destylacji tego alkoholu. Cena tego typu bourbona to odzwierciedlenie jego jakości, ogromu pracy włożonego w jego wytwarzanie oraz doskonałych składników, które są do tego wykorzystywane.