Strona główna / Wino / Wino Czerwone / Wino czerwone słodkie

Wino czerwone słodkie

Wino czerwone słodkie

Smakuje ono dojrzałymi czerwonymi owocami. Dobre wino czerwone słodkie charakteryzują się wysokim stężeniem cukru resztkowego, dlatego jest delikatne, lekkie, a w jego smaku trudno doszukać się kwasowości. Łyk słodkiego wina pozostawia na podniebieniu aromatyczny, owocowy posmak. Z tego też powodu jest świetnym wyborem dla osoby, która nie pija win często lub chce rozpocząć przygodę z ich kosztowaniem. Czerwone wino słodkie jest też idealnym prezentem na różne okazje. Wino słodkie czerwone pasuje zarówno do eleganckiej kolacji, jak i niezobowiązującego spotkania w gronie przyjaciół.

Jak powstaje czerwone wino słodkie?

Wbrew pozorom produkcja czerwonego słodkiego wina jest prawdziwą sztuką, która wymaga wprawy i specjalnych umiejętności. Podczas produkcji należy umiejętnie zatrzymać proces fermentacji i pozostawić część cukru w moszczu. Oczywiście, możemy spotkać się ze słodkimi winami, które powstały poprzez dosłodzenie win wytrawnych, jednak prawdziwe wino czerwone słodkie powstaje tylko z winogron.

Wino czerwone słodkie – do jakich potraw pasuje idealnie?

Kieliszek czerwonego słodkiego wina idealnie współgra z owocami morza. Czerwone wino słodkie smakuje też wyśmienicie ze słonymi przekąskami i serami. Jest też doskonałą propozycją na popołudniowy aperitif. Słodkie wina smakują jednak najlepiej w połączeniu z deserami. Wino czerwone słodkie sprawdzi się do wszelkiego rodzaju ciast, tortów, czekolad i lodów.

Wino słodkie czerwone – jak prawidłowo podawać?

Aby wino słodkie czerwone odsłoniło pełnię swojego smaku, konieczne jest schłodzenie go do odpowiedniej temperatury. Przyjęło się, że w przypadku czerwonych win najlepsza temperatura wynosi od 10 do około 14 stopni Celsjusza, jednak wina słodkie można schłodzić nawet do od 6 do 9 stopni Celsjusza. Kieliszek, w którym podawane jest wino słodkie czerwone, powinien posiadać szerszą czaszę, jednak nie tak szeroką, jak w przypadku win wytrawnych. Podawanie słodkiego czerwonego wina w węższym kieliszku o długiej nóżce pozwoli zatrzymać pożądaną niską temperaturę trunku na dłużej.