Ardbeg

Każdy miłośnik torfowych aromatów powinien chociaż raz w życiu spróbować pewnego trunku. Jest nim whisky Ardbeg znana ze swojego charakterystycznego smaku. Nie da się go pomylić z żadnym innym, dlatego też Ardbeg szybko zyskało popularność i uznanie wielu koneserów szkockich wyrobów. Obecnie pozycja ta stanowi istotną część wielu kolekcji, ale nadaje się także dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z degustacją whisky.

Skąd się wzięła whisky Ardbeg?

Produkowana na bazie torfu klasyczna whisky Ardbeg pochodzi z destylarni o tej samej nazwie, ulokowanej na wyspie Islay w Szkocji. Przede wszystkim jest to miejsce znane z tego, że z wykorzystywanych kadzi wychodzą bardzo torfowe trunki. Gorzelnię założono w roku 1815, po czym produkcja została wstrzymana w roku 1981. Ponownie jednak rozpoczęła się już osiem lat później, w roku 1989. Po upłynięciu pewnego okresu całość została zakupiona przez firmę Glenmoragine. Wodę do produkcji Ardbeg czerpie się z miejsca o nazwie Uigeadail, które można przetłumaczyć na jako obszar ciemny i tajemniczy.

Co można powiedzieć o smaku whisky Ardbeg?

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite wersje whisky Ardbeg, które różnią się od siebie smakiem czy procesem dojrzewania. Do destylacji stosuje się bowiem liczne beczki, na przykład takie, w których wcześniej leżakowało sherry czy bourbon. W ten sposób tworzone są złożone, jedwabiste smaki, uznawane za jedne z najlepszych na całym świecie.

Słód stosowany w whisky Ardbeg nadaje jej słodki i dymny posmak. Wyczuć w niej można między innymi korzenne przyprawy, kojarzące się z atmosferą Bożego Narodzenia. W niektórych wersjach wyróżnia się też karmel i anyż. Koneserzy rozpoznają także aksamitną gładkość mascarpone czy też pikantny pieprz, czy charakterystyczne goździki. Ponieważ są to trunki typu single malt, to wykorzystuje się w nich jeden słód z prawdziwą mocą dymu, która nadaje całości intrygujące wykończenie.

Co wyróżnia whisky z destylarni Ardbeg?

Dostępna w sklepie whisky Ardbeg to jeden z najbardziej znanych szkockich trunków, który zapisał się już na stałe w historii produkcji tego regionu. Wyróżnia ją przede wszystkim niezwykle bogaty i skomplikowany smak. Na uwagę zasługują także starannie dobrane beczki, w jakich dojrzewa ona w destylarni. Wśród nich można znaleźć na przykład zwęglone drewno dębu czy też beczki po hiszpańskim winie Pedro Ximenez. Ardbeg pochodzi z tradycyjnego szkockiego regionu, w którym wytwarzane są whisky różnych odmian i smaków. Nazwy poszczególnych wyrobów z tej destylarni mają swoją inspirację w otaczającym je krajobrazie, na przykład w pięknie klifów Mull of Oa.

Na uwagę zasługują także eleganckie butelki, w jakich sprzedawana jest whisky Ardbeg. Wykonane są one z zielonego szkła, a ich charakterystyczny kształt łatwo rozpoznać, gdy stoi ona na półce wśród innych trunków. Stylowa etykieta uzupełnia całość i sprawia, że prezentuje się ona nadzwyczaj przyjemnie. Z pewnością przyciągnie ona wzrok i wzbudzi zainteresowanie tym, co się za nią kryje.

Jak podawać whisky Ardbeg?

Tak jak w przypadku innych mocniejszych trunków, tak i przy serwowaniu whisky Ardbeg bardzo ważny jest sposób, w jaki się ją podaje. Serwowanie czystego napoju zapewnia najlepszą możliwość zapoznania się z jej bogatym smakiem. Jednak także z dodatkiem wody lub też kostek lodu będzie on cieszyć podniebienie. Może też stanowić składnik wielu koktajli czy rozmaitych drinków. Wszystko zależy zatem od indywidualnych upodobań osoby pijącej Ardbeg i do tego, w jakiej formie preferuje ona szkockie trunki.

Uzupełnij swoją kolekcję o znaną whisky Ardbeg

Dostępna w ofercie whisky Ardbeg ze znanej i cenionej destylarni z pewnością ucieszy każdego miłośnika takich wyrobów i zajmie istotne miejsce w jego kolekcji. Można ją podarować jako elegancki upominek, na przykład w formie stylowego zestawu, który zawiera także miód i herbatę. Idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku doświadczonych smakoszy, jak i osób, które dopiero chcą zgłębić tajniki dobrej whisky. Zwłaszcza przypadnie ona do gustu tym koneserom, którzy cenią sobie wyraziste, torfowe aromaty.