Strona główna / Wino / Wino Lubuskie / Winnica Hiki

Winnica Hiki

Winnica Hiki – z tradycjami Dolnego Śląska

Nieopodal małego, lecz wyjątkowo malowniczego Bytomia Odrzańskiego w 2006 roku powstała Winnica Hiki. Inspiracją do jej założenia było pragnienie odnowienie lokalnej tradycji winiarskiej; Bytom Odrzański był bowiem jednym z głównych ośrodków uprawy winorośli i produkcji wina w regionie Dolnego Śląska między XVII a XIX wiekiem. Zamiłowanie właściciela, Władysława Hiki, do winnej latorośli przyniosło rezultaty – od lat możemy smakować w szlachetnym smaku win z pogranicza Dolnego Śląska i krainy lubuskiej.

Winnica Hiki stawia na naturalną produkcję. Uprawy są prowadzone zgodnie z zasadami tradycji winiarskiej po to, aby w czasie produkcji wydobyć pełnię naturalnego smaku winogron. Na powierzchni około 1,5 hektara uprawia się przede wszystkim szlachetne odmiany winorośli (tak zwane Vitis vinifera); wśród nich czerwonego cabernet, zweigelt czy pinot noir, a także odmiany białe – gewurztraminer i riesling.

Wybieramy najciekawsze wina Hiki – nasza oferta

W asortymencie naszego sklepu mamy do zaproponowania kilka rodzajów wina z Winnicy Hiki; wszystkie wyprodukowane przy użyciu tradycyjnych metod, będące owocem ciężkiej pracy i cierpliwości.

Na początek proponujemy Rieslinga – chyba najpopularniejsze wino z tej winnicy. Cechuje się głębokim, lecz lekko kwasowym posmakiem; wyczujemy w nim nuty świeżych jabłek, moreli oraz cytrusów. Ten złożony i niezwykle przyjemny dla podniebienia bukiet smaków i aromatów będzie, naszym zdaniem, świetnym towarzyszem dla potraw z drobiu, ryb oraz owoców morza. Kolejnym klasykiem jest wino Pinot Noir, cierpliwie leżakujące w beczce. Oczarować może jego głęboki smak – intensywnie owocowy, z wyczuwalną nutą wanilii oraz aksamitnymi taninami. Pinot Noir pochwali się bogatym aromatem wiśni, malin oraz leśnych jeżyn. Owocowe nuty są świetnym kontrapunktem dla mięsnych potraw; szczególnie dań z mięsa czerwonego.

Dobrym trunkiem do mięsa może być także Cabernet z Winnicy Hiki. Charakteryzują go niepowtarzalne, mocno wyczuwalne taniny. W nosie wyczujemy aromaty czarnych porzeczek i przypraw, w szczególności wanilii. W smaku również odnajdziemy delikatne nuty czarnych, leśnych owoców.

Ciekawym wyborem na pewno okaże się białe wino Sofia, produkowane z odmiany winogron solaris. Należy do win o wyrazistym smaku, zaakcentowane jest soczystą kwasowością. Wyczujemy w nim aromaty jabłek, cytryn i brzoskwiń z subtelną, miodową nutą. Podobne nuty utrzymują się także w smaku, wzbogacone kwiatami dobrze balansują kwasowość wina. Sofia świetnie komponuje się z owocami morza oraz lekkimi, słodkimi deserami.

Bardzo charakterystycznym dla Winnicy Hiki winem jest HiqusCuvée, powstały z połączenia najlepszych winogron ze szczepów acolon i dornfelder. Charakteru nadaje mu fakt, że jest to wino leżakujące w beczce. Pozwala się zachwycić głębokim, dębowym aromatem połączonym z czarną porzeczką; w smaku odnajdziemy wędzoną śliwkę, borówkę oraz porzeczkę o aksamitnym wykończeniu. Takie wino polecamy przede wszystkim do dań obiadowych; mięs oraz makaronów.