Strona główna / Tequila

Tequila

Tequila – z czego się ją produkuje?

Wiele osób sądzi, że tequila powstaje z kaktusów, które rosną w Meksyku. Błąd! Oryginalna tequila wytwarzana jest z dojrzałej agawy, a dokładniej ze sfermentowanego soku z niebieskiej agawy. Roślina występuje na meksykańskich pustyniach, a najwięcej jej okazów spotkać można w prowincji Jalisco, gdzie co ciekawe znajduje się nawet miasto Tequila.

Produkcja tequili rozpoczyna się od ugotowania wskazanej rośliny. Rozmiękczona, a następnie poszatkowana agawa, łączona jest z drożdżami, które umożliwiają proces jej fermentacji. W ten sposób powstaje napój, w którym zawartość alkoholu wynosi od 5 do 7%. Trunek poddaje się podwójnej destylacji, w trakcie której uzyskuje on moc na poziomie 55% alkoholu. Oczyszczony z osadu, czasem wymieszany z wodą finalnie osiąga 40% alkoholu. W trakcie kolejnego etapu produkcji napój dojrzewa w dębowych beczkach albo kadziach. Przed butelkowaniem, tequila wzmacniana jest barwnikami, a niekiedy substancjami poprawiającymi jej smak.

Kolor większości tego typu trunków przypomina barwę whiskey, lecz prawdziwa tequila smakuje zupełnie inaczej. Jej smak określić można jako dość ostry i wyrazisty. I choć o aromacie tequili decyduje sporo różnych czynników, między innymi sposób jej leżakowania, większość osób wyczuwa intensywny aromat agawy i przypraw takich, jak eukaliptus, trawa cytrynowa czy mentol. W niektórych dominują aromaty wanilii czy karmelu. Szczególnie gdy mowa o tequili mixto, która jest połączeniem kilku soków z agawy oraz innych składników.

Meksykańska wódka – tequila i jej zła sława

Krążą legendy o tym, że wypicie tequili powoduje ogromnego kaca! Czy meksykański alkohol rzeczywiście przysparza pijących o niewyobrażalny ból głowy? Prawda jest taka, że tequila sama w sobie nie jest niczemu winna. Na każdego działa inaczej, podobnie jak wszystkie inne alkohole. Jej zła sława bierze się raczej stąd, że najczęściej raczą się nią osoby nastawione na zabawę do białego rana. Nie znając umiaru i pijąc tequile wyłącznie w czystej postaci – trzeba liczyć się z przykrymi konsekwencjami na następny dzień.

A przecież wystarczy do konsumpcji alkoholu podejść z rozsądkiem. Ciekawą propozycją jest na przykład Tequila Sunrise, czyli aromatyczny i orzeźwiający drink z meksykańskiej tequili. Tradycyjny przepis prezentuje się następująco: woda sodowa, sok z limonki, likier z czarnych porzeczek oraz tequila meksykańska. Z kolei jego unowocześniona wersja wymienia następujące składniki: odrobina soku pomarańczowego, kostki lodu, tequila oraz grenadina, czyli syrop z granatu. Ozdobiony cytryną lub limonką drink, najlepiej prezentuje się w szklance typu long. Podaje się go, dopiero gdy składniki o większej gęstości opadną na samo dno.

Tequila w Polsce – wypróbuj nasze propozycje!

Alkohol tequila w Polsce ma wielu zagorzałych fanów. Szczególnie biała tequila, która według jej zwolenników posiada najczystszy smak i głęboki aromat agawy. My proponujemy KAH Bianco, czyli jedną z najlepszych białych tequili. Butelkowana w designerski sposób inspirowany świętem zmarłych zachwyca smakiem i prezencją.

Nie da się ukryć, że prawdziwym rarytasem jest jednak KAH Reposado, a więc oryginalna meksykańska wódka, która została zwycięzcą prestiżowego konkursu Spirits of Mexico. Brzeg kieliszka przetrzyj limonką i posyp solą, a do wnętrza nalej tequili. Uwierz, że tak przygotowane klasyczne shoty z najlepszą tequilą smakują wręcz wybornie!

Tequila – ceny najlepszej meksykańskiej wódki

Cena tequili nie jest wygórowana, jeśli wziąć pod uwagę, że jest to wyjątkowy alkohol zza oceanu… W eszampan.pl l znajdziesz meksykańskie trunki najwyższej jakości w cenach nieprzekraczających 250,00 zł

Świetnym przykładem jest wyjątkowa meksykańska wódka La Reina Raicilla. Wytwarzaną z agawy teguilę – producent, a dokładnie Maestro Julio Topete Becerra przygotowuje własnoręcznie. Najpierw gotuje agawę w piecu Adobe, a następnie zaciera ją ręcznie drewnianymi młotkami. Jego fermentowana w kadziach i dwukrotnie destylowana tequila, to kunsztownie wyrabiany, doskonały trunek.