Aromaty słodkich owoców tropikalnych. W ustach aksamitne, pełne słodyczy nut ananasa i melona
Jest 7 produktów.
Aromatyczny bukiet owoców cytrusowych i tropikalnych. Na podniebieniu gładkie z wyraźnymi nutami moreli i ananasa. Świeżość dobrze zrównoważona z kwasowością.
Zapach dojrzałych, ciemnych owoców z przewagą wiśni. W ustach pełne, obfite i bogate w słodycz czerwonych owoców leśnych.
Aromaty dojrzałej wiśni, owoców leśnych oraz fiołków. W smaku obfite w owocowy smak.
Półsłodkie, białe wino o jasnej, żółtej barwie skomponowane z odmian Rkatsiteli oraz Mtsvane. W bukiecie odnajdujemy aromat dojrzałych gruszek i cytrusów. Na podniebieniu przyjemna słodycz idealnie połączona z nutami owoców.
Gruzińskie półsłodkie, czerwone wino.
Białe, półwytrawne wino pochodzące z Gruzji. Połączenie szczepów rkatsiteli i mtsvane tworzy wino o aromatach owocowych, łączące naturalną słodycz z kwasowością.
Wino Gruzińskie
Wino z Gruzji – pierwszej winnicy świata
W historii uprawy winorośli i produkcji wina to małe, zakaukaskie państwo zapisało się wielkimi zgłoskami; to bowiem właśnie w Gruzji odkryto najstarsze dowody na to, że nasi przodkowie od tysięcy lat cieszyli się smakiem winnego trunku. Tradycja produkcji i spożywania wina w Gruzji ma bowiem sześć tysięcy lat! To tam narodziły się pierwsze metody przetwarzania winogron, z których chętnie korzystają także i współcześni producenci. Przywiązanie do tradycji wyczujemy w smaku gruzińskiego wina, które wyróżnia się na wskroś lokalnym charakterem; klasyczne odmiany winorośli nigdy nie zostały bowiem wyparte przez współczesne szczepy, a większość z nich jest uprawiana jedynie na gruzińskich polach. Wszystko to czyni wino z Gruzji absolutnie wyjątkowym – i godnym spróbowania! W sklepie eszampan.pl oferujemy Państwu wybraną przez nas selekcję gruzińskich win, mających oddać charakter tamtejszego klimatu i kultury.
Smak gruzińskiemu winu nadaje w dużej mierze klasyczna metoda leżakowania. Wykorzystuje się do tego gliniane naczynia, napełniane winem oraz sokiem i zasypywane ziemią na czas około 6 miesięcy. Metoda kvevri, bo tak się ją określa, jest bezsprzecznie wyjątkowa dla gruzińskiego winiarstwa.
Do najważniejszych odmian winorośli, uprawianych w Gruzji, należy zaliczyć przede wszystkim czerwone saperavi. Ten intensywny w barwie szczep daje mocne wino z orzeźwiającą kwasowością. Czerwone wina gruzińskie wyróżniają się aromatami ciemnych owoców, takich jak jeżyny, czereśnie czy śliwki; obok nich często wyczuwalne są kawa, czekolada oraz przyprawy korzenne. W winach z odmiany saperavi rozkochali się miłośnicy win z wielu krajów, w tym także i z Polski. Jeśli chodzi o wina białe, gruzińską specjalnością są wina odmiany rkatsiteli. Należy on do szczepów bardzo wymagających, uprawianych jedynie na terenie Gruzji. Wytrawne, półwytrawne lub półsłodkie wino wytwarzane z rkatsiteli jest w smaku bardzo pikantne, zapewniając jednocześnie niezrównane orzeźwienie.
Gruzińskie wina to nie tylko Kachetia
Na pierwszym miejscu w produkcji wina w Gruzji od zawsze lokuje się Kachetia, w której skład wchodzi większość gruzińskich apelacji. Kachetię można porównać do regionu Bordeaux we Francji – tak ważnym miejscem jest dla tamtejszej kultury winiarskiej. Obecnie uprawia się tam ponad 70% gruzińskich winogron. Dumą Kachetii jest oczywiście saperavi, nazywane przez lokalnych mieszkańców „krwią olbrzymów”. Saperavi z tego regionu wyróżnia się głęboką owocowością i bardzo mocnym ekstraktem, nie dającym pomylić go z żadną inną odmianą.
W poszukiwaniu dobrego, czerwonego wina z saperavi możemy się udać także w inne miejsca. Apelacja mukuzami to kolebka ciemnej odmiany gruzińskich winogron, o równie intensywnym jak barwa aromacie. Z kolei odmiany pełne lekkości i owocowych nut znajdziemy w winach z apelacji napareuli i kindzmarauli.
By odnaleźć najlepsze gruzińskie wina białe, warto skierować wzrok ku apelacji tsinandali, nazywanej „królestwem białej Gruzji”. Rządzą tam wina z odmiany rkatsiteli, często blendowanej z lokalnym szczepem mtsvane. Takie wino może zachwycić żywym smakiem i kruchą kwasowością, doskonale wydobywaną z butelki przez aromaty świeżych brzoskwiń i moreli.