Strona główna / Wino / Wino Portugalskie

Wino Portugalskie

Portugalskie wino – sekrety trunku znad Atlantyku

O winie z Portugalii mówi się, że ma swoją własną duszę. Należy do zdecydowanie najbardziej różnorodnych; Portugalia jest bowiem krajem, w którym dominują tradycje uprawy lokalnych szczepów winorośli, których poza jej granicami raczej nie uświadczymy. Wśród win portugalskich na pierwszy plan wysuwają się fascynujące blendy, łączące w sobie nawet 20 odmian lokalnych winogron! To właśnie przywiązanie do lokalnych stylów oraz zamiłowanie do mieszania smaków są powodami, dla których Portugalia bardzo wyróżnia się na tle innych krajów Europy, podbitej przecież przez międzynarodowe odmiany winogron.

Bogactwo smaków i aromatów, jakiego doświadczymy kosztując trunków z Portugalii, zawdzięczamy przede wszystkim różnorodności tamtejszego klimatu. Wpływy znad Atlantyku mieszają się z klimatem kontynentalnym, a w oddali szumi Morze Śródziemne; w takim otoczeniu nie trudno będzie znaleźć wina, jakich nie wypijemy nigdzie indziej.

Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą win portugalskich, starannie wyselekcjonowanych tak, aby jak najlepiej oddać wyjątkowy charakter malowniczej Portugalii.

Porto, madera czy vinho verde – perły wśród win portugalskich

Gdyby chcieć opisać smaki, dominujące w portugalskich odmianach win, trzeba byłoby zacząć od ich mocy. Tak, wina z Portugalii charakteryzują się na wskroś mocnym charakterem – wyraziste, zostające długo na języku smaki oraz zwiększona zawartość alkoholu to znaki rozpoznawcze najpopularniejszych rodzajów portugalskiego wina: porto oraz madery.

Winną wizytówką Portugalii jest kojarzone przez chyba każdego porto. Z reguły jest to wino słodkie bądź półsłodkie, produkowane z dodatkiem destylatu winnego, który wzmacnia zawartość alkoholu. (wina porto zawierają do 20 procent alkoholu!). Stolicą czerwonego wina portugalskiego jest malownicza dolina Douro – pierwszy, oficjalnie wyznaczony region winiarski na świecie. Wyróżnia się trzy rodzaje porto, w zależności od długości leżakowania: klasyczne Ruby, nieco łagodniejsze Tawny oraz najdłużej leżakujące, Late Bottled Vintage, chwalące się dojrzałym bukietem i pochodzące z najlepszych roczników.

Drugą, wyjątkową dla Portugali odmianą wina jest madera, nazwana od wyspy, na której jest produkowana. Do jej produkcji wykorzystuje się lokalną odmianę tinta negra, dającą w rezultacie długowieczne wino o słodkim smaku. Podobnie jak porto, także i madera jest winem o zwiększonej zawartości alkoholu. Znakiem rozpoznawczym madery jest jej, wspomniana już, długowieczność – uważa się ją często za najtrwalszy trunek na świecie. Sekret tkwi w warunkach dojrzewania, a konkretniej; w wysokiej temperaturze.

Najsłynniejszym portugalskim winem półwytrawnym jest z kolei vinho verde – białe, różowe bądź czerwone wino z regionu Minho. Doskonale znane jako aperitif, świetnie gasi pragnienie. Wyróżnia się wysokim poziomem kwasowości w smaku, którą najlepiej wyczujemy, gdy będziemy pili vinho verde zgodnie z winiarską tradycją – na świeżo, gdy jest jeszcze młode.