Cava

Hiszpańskie wino musujące – słońce w butelce

Poszukiwania letniego słońca zapewne wielu zaczęłoby w Katalonii; na jej plażach i w uliczkach Barcelony przecież go nie brakuje. Jednak jasnozłoty blask możemy znaleźć także w każdej butelce dobrej cavy – musującego wina, kojarzonego właśnie z tym regionem Hiszpanii. Cava to doskonały rywal dla klasycznych szampanów czy włoskiego prosecco. Mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego cieszy swoją lekkością, orzeźwiającym charakterem (oraz, oczywiście, musującymi bąbelkami!) od dawna; idealnie bowiem pasuje do stylu życia Hiszpanów. Popularność zyskała jednak już na całym świecie, a powody, dla których tak się stało – warto poznać samemu. Oferta naszego sklepu z pewnością w tym Państwu pomoże!

Jak wygląda produkcja hiszpańskiej cavy?

Tak, jak w przypadku innych rodzajów wina musującego cava pozwala się odróżnić od innych trunków metodą produkcji. Przygotowywana jest według podobnych zasad, które przyświecają produkcji najsłynniejszych, francuskich szampanów; czyli według metody tradycyjnej. Na czym ona polega? Wyróżniającym ją elementem jest podwójna fermentacja – druga jej część to czas, w którym w winie „bazowym”, przy udziale drożdży i cukrów, wydziela się dwutlenek węgla. Właśnie on czyni wino musującym – i wytwarza wyczekiwane bąbelki. Co niezwykle ważne, druga fermentacja zachodzi już w butelce; wszystkie procesy są więc w pełni naturalne i gwarantują prawdziwie głęboki smak trunku. Również, podobnie jak francuskie wina musujące, cavę często przygotowuje się z winogron szczepu chardonnay.

A czym produkcja tego wina różni się od szampana? Najczęściej czasem dojrzewania – cava może leżakować znacznie krócej niż szampan. Ma to niemały wpływ na jej smak; skrócenie czasu leżakowania sprawia, że wino cechuje się lekkim, owocowym charakterem. Kupić możemy jednak i wino leżakujące przez lata – znane jako Cava Reserva.

Idealne wino cava – jak je podać?

Również i sposób podania cavy rządzi się swoimi regułami, o których warto pamiętać! Przede wszystkim – wino musi zostać schłodzone. I to nie w lodówce, czy poprzez dodanie kostek lodu; lecz przez umieszczenie w wiadrze z lodem. Niektórzy może stwierdzą, że to tylko tradycja, jednak to właśnie takie metody pozwalają wydobyć z wina to, co najlepsze. A nam – cieszyć się lekkością i orzeźwieniem.

Zastanówmy się także, do jakich potraw możemy podać poszczególne rodzaje cavy. Wytrawne i półwytrawne odmiany, czyli brut, doskonale łączą się z daniami obiadowymi; z kolei słodkie, seco, będą świetnym uzupełnieniem deserów.