USA

Amerykańska whisky – czy to trunek godny polecenia?

Z produkcji jakich alkoholów znane są Stany Zjednoczone? Czy amerykańska whisky jest smaczna? Czy warto ją kupić? USA to jeden z czołowych producentów tego rodzaju alkoholu. Whisky amerykańska ma wieloletnią tradycję i ciekawą historię. Należy podkreślić, że to właśnie ten trunek był przez wiele lat jednym z najchętniej wybieranych przez Amerykanów. Whisky z USA przez długi czas musiało zmierzyć się z zakazami, buntami i wojnami, a mimo wszystko powstawały coraz to nowe warianty smakowe, które konkurowały z trunkami w innych częściach świata. Początków amerykańskiej whisky należy szukać już w XIX wieku. To właśnie wtedy rolnicy zaczęli destylować ten alkohol z zacieru kukurydzianego. Zacier ten leżakował w dębowych beczkach. W ten sposób powstała oryginalna whisky z kukurydzy, która z czasem podbiła serca ludzi na całym świecie. Nieco później, z powodu wprowadzenia prohibicji, sprzedaż amerykańskiej whisky nieco spadła, jednak wprowadzone rządowe dotacje do kukurydzy pozwoliły rolnikom na wznowienie produkcji.

Jakie są rodzaje amerykańskiej whisky i jakie są jej popularne marki?

Whisky z Ameryki ma różne oblicza. Wśród nich wyszczególnia się m.in.:

  • Bourbon whisky, czyli alkohol, który powstaje z zacieru zawierającego około 51-80% kukurydzy, leżakujący w beczkach z dębu białego. Whisky a bourbon różni się tym, że bourbon whisky jest nieco słodsza w smaku. W jej skład wchodzi także słodowany jęczmień. Powstaje ona głównie w stanie Kentucky i stanie Tennessee.
  • Corn, czyli amerykańska whisky z kukurydzy zawiera roztwór z minimum 80% kukurydzy. Metody jej produkcji mają wieloletnią tradycję. Ten trunek dojrzewa w dębowych beczkach. Zdecydowanymi zaletami jej powstawania jest krótki czas leżakowania. Jest też tania w produkcji i nadaje się do natychmiastowego spożycia.
  • Rye whisky, to whisky produkowana z żyta. Jest destylowana z zacieru, który zawiera co najmniej 51% tego zboża. Trunek ten leżakuje w wypalanych beczkach z dębu. Ta wspaniała whisky żytnia jest świetną alternatywą dla bourbonu. Jej smak jest z kolei odrobinę ostrzejszy.
  • Tennessee whiskey, której zacier zawiera minimum 51% kukurydzy. Od bourbon whisky wyróżnia ją to, że jest filtrowana przy pomocy węgla klonowego przed zabutelkowaniem trunku. Pochodzi z destylarni, które są położone w stanie Tennessee. Popularne marki tego rodzaju trunku to na przykład Jack Daniel’s.
  • Wheat, czyli whiskey amerykańska produkowana z pszenicy. Zacier, który służy do jej produkcji zawiera co najmniej 51% pszenicy. W smaku jest nieco łagodniejsza od boubonu. Leżakuje w wypalanych z białego dębu beczkach.
  • White dog, jest to mieszana whiskey amerykańska z wodą. Nie przechodzi ona procesu starzenia i często jest nazywana bimbrem. Jest ona zabutelkowana zaraz po procesie destylacji.
  • Other american, to whisky, które są produkowane na amerykańskim kontynencie, jednak nie można ich zakwalifikować do żadnej z powyższych grup.

Jak widzisz, amerykańska whisky to cała paleta smaków. W Stanach Zjednoczonych znajdziesz różne rodzaje tych trunków, których produkcja różni się od europejskiej wersji tego alkoholu.