Strona główna / Whisky / Producent/Destylarnia / Teeling Whiskey Distillery

Teeling Whiskey Distillery

Na liście miejsc związanych z produkcją whisky jej podium oczywiście zajmuje Irlandia wraz ze Szkocją. Nie można się zatem dziwić, że w Dublinie od wielu lat istnieje gorzelnia tego trunku, czyli Teeling Whiskey Distillery. Może się ona poszczycić wielowiekową tradycją produkcji różnych odmian tego złocistego napoju. Wykorzystuje się tam niekonwencjonalne techniki pracy, przez co efekty bywają naprawdę oryginalne i interesujące. Przekonaj się, dlaczego butelka z Teeling Whiskey Distillery znajdzie swoje miejsce w kolekcji każdego konesera irlandzkiego napitku.

Krótka opowieść o długiej historii irlandzkiej Teeling Whiskey Distillery

Zlokalizowana w Dublinie irlandzka Teeling Whiskey Distillery wyróżnia się naprawdę bardzo długą działalnością. Jej początki datowane są bowiem jeszcze na rok 1782. To właśnie wtedy mężczyzna o nazwisku Walter Teeling postanowił uruchomić swoją niewielką destylarnię na ulicy Marrowbone. Mieściła się ona zatem w samym centrum miasta Dublin. Od tego czasu pozostawała ona w rękach rodziny Teeling, zajmującej się produkcją klasycznej whisky.

Współcześnie w wokół Teeling Whiskey Distillery również dużo się dzieje. W 2012 roku kolejny przedstawiciele rodziny, nowe pokolenie reprezentowane przez Jacka i Stephena Teelingów, postanowiło bowiem rozpocząć działalność firmy Teeling Whiskey Company. Już trzy lata później, w 2015 roku bracia z dumą otworzyli własną gorzelnię, która pojawiła się po raz pierwszy od 125 lat w miejscu, które wcześniej stanowiło centrum światowej produkcji whisky. Warto wspomnieć też, że ród Teeling w roku 1987 stał się też właścicielem destylarni Cooley, którą następnie sprzedano w 2011 roku koncernowi Beam Inc.

Jak smakuje whisky z Teeling Whiskey Distillery?

Pierwsze wyroby, jakie wyszły spod ręki braci Teeling, były zapasami pochodzącymi jeszcze z destylarni Cooley. Zabutelkowano wówczas bardzo dojrzałą, leżakującą już od wielu lat whisky i ukazała się ona pod szyldem marki Teeling Whiskey Distillery. Współcześnie do destylacji używa się mieszanek jęczmienia słodowanego i niesłodowanego, co odpowiada za smak finalnego wyrobu. Trzyma się go w kadziach z sosny oregońskiej oraz w takich wykonanych ze stali nierdzewnej.

To, co wyróżnia smak alkoholi z Teeling Whiskey Distillery to przede wszystkim niezwykłe bogactwo, w którym skrywa się między innymi wanilia. Miesza się ona z cynamonem oraz dębowym drewnem. Niektóre propozycje wyróżniają się doskonałą słodyczą, a to dzięki zastosowaniu kukurydzy do ich przygotowania. Uwagę warto skierować też nuty takich owoców jak na przykład winogrona. Do leżakowania używa się między innymi beczek po winie Cabernet Sauvignon.

Czym wyróżniają się trunki z Teeling Whiskey Distillery?

W obiekcie Teeling Whiskey Distillery produkcja odbywa się zgodnie z dawnymi tradycjami, co zapewnia whisky wysoką klasę i doskonałą jakość. Na wspomnienie zasługują też eleganckie butelki, do których jest ona przelewana. Są one proste i smukłe, ozdobione charakterystyczną etykietą z trójkątnym wykończeniem. Z pewnością przyciągną wzrok każdego znawcy tego typu alkoholi.

Jak wiele innych tego typu trunków, także i wyroby z Teeling Whiskey Distillery proponuje się serwować na czysto, z dodatkiem odrobiny wody czy kostką lodu, jeśli ktoś pragnie nieco złagodzić moc swojej porcji. Podanie w specjalnych szklankach do whisky pozwoli z kolei na wyeksponowanie urzekająco złotego koloru napoju. Może on też stanowić bazę do rozmaitych koktajli oraz drinków.

Ciekawe smaki i aromaty prosto z Teeling Whiskey Distillery

Zakład Teeling Whiskey Distillery wyróżnia się zatem w irlandzkiej historii destylowania whisky i od wielu wieków dostarcza koneserom wyroby o doskonałym smaku i bogatym bukiecie. Znajdą one swoje miejsce w każdych zbiorach lub posłużą jako elegancki i gustowny upominek na ważną okazję. Warto zauważyć, że tworzone są też zestawy, w których do butelki dołączono też elegancki kieliszek, nadający się na przykład do degustowania wyrobu. Z pewnością będzie się on stylowo prezentował w kolekcji miłośnika takich propozycji, ceniącego szkło dopasowane do trunku.