Moonshine

Co to jest moonshine i skąd pochodzi jego nazwa?

Moonshine ma bardzo ciekawą historię. W Polsce jest znana też pod nazwą księżycówki. Powstał ona w Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się symbolem przeciwstawienia się tamtejszej ludności przeciwko nałożonym na nich wysokim podatkom. Do produkcji moonshine używane są przede wszystkim zboża, ziemniaki oraz owoce. Jego smak jest specyficzny, dlatego też niektórych zachwyca, inni z kolei trzymają się od niego z daleka. To czyni go jednym z najbardziej kontrowersyjnych trunków. Nazwa moonshine powstała na skutek nielegalnej produkcji tego alkoholu pod osłoną nocy. Na skutek nałożenia prohibicji, ludność masowo produkowała ten trunek samodzielnie, nie stosując się do obowiązującego prawa i sporo ryzykując. Pierwotnie butelki moonshine były oznaczane symbolem XXX, który miał oznaczać jego trzykrotną destylację. W ten sposób można było rozróżnić dobrej jakości księżycówkę od tej mniej czystej wersji.

Od kiedy moonshine zaczęło być legalne i w jakich krajach jest produkowane?

Dopiero w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych w Madison zarejestrowana została pierwsza legalna destylarnia moonshine. Księżycówka była tam produkowana przez markę Piedmont Distillers, a jej sprzedaż zaczęła przynosić zyski. Oczywiście firma ta korzystała z przepisów jej produkcji jeszcze z lat 50 i 60. Moonshine była potrójnie destylowana. Marka korzysta także z prawdziwych owoców, nie stosuje natomiast żadnych sztucznych aromatów. Obecnie w wielu krajach na całym świecie jest wytwarzany taki trunek. W Kongo możemy znaleźć go pod nazwą lotoko, w Południowej Afryce nazywa się on Witalis, w Rosji to samogon, natomiast w Polsce znany jest jako bimber. Z kolei w krajach Bliskiego Wschodu możemy spróbować araku, czyli moonshine, który powstaje na bazie anyżu oraz owoców. Technika making moonshine jest więc mimo wszystko bardzo podobna, niezależnie od miejsca na świecie i regionalnego nazewnictwa tego trunku.

Czym jest ole smoky i czy należy on do rodzaju whisky?

Ole smoky to alkohol, który pochodzi z destylarni whisky kukurydzianej umiejscowionej w stanie Tennessee w Gatinburgu. Ole smoky była pierwszą destylarnią, która uzyskała licencję federalną w tym stanie. Produkcję tej whisky rozpoczęto w 2010 roku. Obecnie Ole smoky jest sprzedawane w aż piętnastu smakach. Ten bimber ma także charakterystyczne opakowanie. Nie są to zwyczajne butelki, tak jak w przypadku standardowego whisky, ale marka postanowiła na innowacyjność i sprzedawany jest w słoikach. Wszystkie jego składniki pochodzą z lokalnych źródeł. Rodzina, która zajmuje się produkcją ole smoky korzysta z ponad 100-letniego przepisu, stąd też do dzisiaj uchodzi ona za jedną z lepszych whisky na całym świecie. Chętnie sięgają po nią koneserzy dobrego i wyjątkowego smaku, jak również kolekcjonerzy oryginalnego alkoholu. Ten trunek otrzymał także wiele nagród za swój unikalny smak. W naszym sklepie internetowym znajdziesz oryginalną ole smoky w rewelacyjnej cenie. Wszystkie nasze zamówienia realizujemy na bieżąco, więc w szybkim czasie będziesz mógł delektować tym rodzajem whisky w domowym zaciszu. Jej wygląd sprawia, że świetnie sprawdzi się ona również na prezent.