Strona główna / Wino / Wino Lubuskie / Winnica Equus

Winnica Equus

Winnica Equus – wino blisko natury

Wśród najstarszych działających obecnie polskich winnic koniecznie trzeba wyróżnić Winnicę Equus, założoną w 2005 roku w Zaborze pod Zieloną Górą – a więc w miejscu, gdzie historycznie uprawiano winorośl już od czasów średniowiecza. Tradycje winiarskie kontynuują Łukasz Chrostowski i Jowita Banek, zapaleni miłośnicy wina oraz… koni. Tak, to z połączenia tych dwóch pasji pochodzi zarówno charakterystyczne logo marki, przedstawiające stającego dębem rumaka, jak i sama nazwa – equus po łacinie znaczy właśnie koń.

Sama winnica jest prawdopodobnie jedyną w Polsce, która podzielona jest na parcele w zupełnie różnych regionach kraju. Największą z nich jest ta, położona pod Zieloną Górą; mniejsze uprawy znajdują się w Kornacicach (województwo świętokrzyskie) i w Mierzęcinie (na wschód od Gorzowa Wielkopolskiego). A każda z nich różni się nieco klimatem i ziemią, na której dojrzewa winorośl; niezmienna pozostaje jednak doskonała jakość.

Źródłem smaku wina Equus są naturalne metody produkcji. Nie dodaje się do niego dodatków enologicznych ani cukrów – jedyny cukier, który się wykorzystuje to ten, pochodzący z samej rośliny. W winnicy Equus nie ma również mowy o herbicydach czy chemicznym odkwaszaniu wina; wszystko to w imię zachowania naturalnego smaku i aromatu produkowanego trunku!

Bogata paleta smaków win Equus – nasze propozycje!

Jednym z najciekawszych alkoholi, jakie oferujemy w naszym sklepie, jest z pewnością czerwona Magnesia, właśnie z Winnicy Equus. Należy ona do win typu cuvée, czyli tych, które powstają z połączenia owoców kilku szczepów winorośli. Magnesia to mieszanka odmian zweigelt, regent i rondo, których połączenie zapewnia złożony smak i głęboki, purpurowy kolor. W tym winie wyczujemy aromaty jeżyn i czereśni, lecz także i papryki oraz tytoniu. Te zaskakujące połączenia świetnie pasują do dań mięsnych.

Równie ciekawą i odważną propozycją będzie aromatyczny Kadryl – białe wino łączące odmiany traminer, pinot gris, kerling, solaris i muscateller. Oczywiście, za taką mieszanką kryje się cała gama nut smakowych i aromatów – od róży, przez gałkę muszkatołową i czarną porzeczkę, aż po jabłka i brzoskwinie. Połączenie harmonijne, lecz wyraziste, sprawdza się doskonale zarówno z rozmaitymi potrawami, jak i samodzielnie. Nie może więc dziwić, że w niejednym roczniku zdobywał wyróżnienia w prestiżowym konkursie Polskie Korki.

Na tym nie kończy się katalog win Equus; na parcelach winnicy rośnie wiele więcej szczepów, z których przygotowywane są wyjątkowe wina – mowa o takich rodzajach winogron jak pinot noir, chardonnay, johanniter, dornfelder czy riesling.

Wina Equus docenione przez krytyków

Dzięki wielu sezonom doświadczeń w uprawie winorośli i produkcji wina Winnica Equus może pochwalić się licznymi laurami, które przyznawano ich winom. Medale dla mocnego wina Cabernetis, pełnej smakowych doznań Magnesii czy aromatycznego wina Kadryl nie mogą być dziełem przypadku – a sukcesy, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, mogą być dobrą zachętą, by skorzystać z oferty naszego sklepu i sięgnąć po jedno z win Equus!