Strona główna / Wino / Wino Lubuskie / Winnica Saganum

Winnica Saganum

Winnica Saganum – młoda winnica z wiekowym dziedzictwem

Na winiarskiej mapie Polski okolice Żagania mają swoje zaszczytne miejsce od wielu, wielu lat. Już bowiem pod koniec XIII wieku uprawą winorośli na przyklasztornych poletkach zajmowali się przybyli w te rejony zakonnicy. Trzy wieki później, jak odnajdziemy w dokumentach, pod Żaganiem pojawiły się pierwsze, świeckie winnice. A najważniejszą z nich była ta, ulokowana na Weinbergu – czyli na Winnym Wzgórzu. Trudno się dziwić takiej nazwie; ukształtowana przez rzekę Bóbr dolina z łagodnie opadającymi stokami zapewniła idealny wręcz klimat do wegetacji winnych gron.

Historyczna winnica nie dotrwała do naszych czasów – jednak w 2017 roku, niedaleko miejsca, w którym wyrabiano niegdyś doskonałej jakości trunek, założono Winnicę Saganum. Dumnie kontynuuje ona winiarskie tradycje sprzed setek lat, zabierając koneserów win w podróż przez wieki – nie bojąc się przy tym nowych, odważnych smaków.

Mówiąc jeszcze chwilę o historii, koniecznie wspomnijmy o leżakowni, w której dojrzewają wina Saganum. Jest nią bowiem piwnica klasztoru kanoników z XIII wieku – jej charakter został świetnie zachowany, a dziś jest dostępna dla zwiedzających, którzy chcieliby wchłonąć atmosferę tego historycznego miejsca.

Wina z najlepszych owoców – w czym zasmakujemy?

Na kilku hektarach winnicy w malowniczej Dolinie Bobru jej opiekunowie sadzą wiele odmian winorośli i z dbałością pilnują procesu dojrzewania owoców. Wyróżnijmy wśród nich białego chardonnay i czerwonego pinot meunier; obok nich rosną także souvignier gris, regent, gewürztraminer czy riesling – a więc klasyczne odmiany winogron, który doskonale sprawdzają się przy produkcji win wysokiej jakości.

W winnicy Saganum jest jednak miejsce także i na eksperymenty; łączenie klasycznych smaków z odważnymi nutami to znak rozpoznawczy winnicy. Zaskoczyć może na przykład autorska receptura „Pet Nat” – musującego wina, po którego otwarciu wyczujemy nuty poziomek, grejpfruta i melona, nadających mu niezwykle przyjemną słodycz i przynoszących na myśl owocowy sad. To wino, jak i inne z żagańskiej winnicy, znajdziesz w naszym sklepie!