Jack Daniels

Istnieje produkt, z którym kojarzona jest głównie Szkocja, ale Stany Zjednoczone także mają pod tym względem swoich reprezentantów. Mowa oczywiście między innymi o whisky Jack Daniel’s, czyli najstarszym takim napoju wytwarzanym w Ameryce Północnej. Jest to jeden z najbardziej znanych i popularnych trunków tego typu na całym świecie. Różni się ona nieco od szkockich wersji, na co wpływ mają wykorzystywane do jej produkcji składniki. Różnorodność proponowanych odmian whisky Jack Daniel’s sprawia, że wśród nich każdy znajdzie tę, która idealnie mu odpowiada.

Poznaj historię powstania znanej whisky Jack Daniel’s

Za historią tradycyjnej amerykańskiej whisky, takiej jak Jack Daniel’s, kryją się losy szkockich i irlandzkich emigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych i tam rozpoczęli przygotowywaniem wyrobu znanego w ich ojczyznach. W roku 1866 powstała whisky Jack Daniel’s. Jej początki sięgają małej destylarni w Lynchburg w stanie Tennessee, gdzie Jasper Newton „Jack” Daniel odkrył tę specyficzną odmianę trunku. Jest ona bowiem filtrowana przez warstwę trzech metrów klonowego węgla drzewnego, który to proces zajmuje około dziesięciu dni. Do dziś miejsce stworzone przez Daniela jest uznawane za najstarszą i pierwszą oficjalnie zarejestrowaną gorzelnię w Stanach Zjednoczonych.

Jak smakuje klasyczna whisky Jack Daniel’s?

Specyficzna filtracja whisky Jack Daniel’s odpowiada także za jej charakterystyczny smak. Jest on zdecydowanie łagodny, dlatego też nadaje się też dla osób, które nie przepadają za ostrym posmakiem mocniejszych wyrobów. Często określany jest jako połączenie słodyczy toffi, nuty wanilii oraz charakterystycznego klonowego dymu. Można w nim także oczywiście wyczuć słodkawy posmak kukurydzy, czyli istotnego składnika tego bourbona. Finisz jest bardzo przyjemny, lekki i kremowy. Oprócz klasycznej wersji dostępne są również produkty z innymi dodatkami, na przykład jabłka czy miodu. Takie odmiany idealnie sprawdzą się w przypadku osób, które nie przepadają za smakiem czystego alkoholu, bo jest on dla nich nieprzyjemny. 

Specjalnym produktem jest whisky Jack Daniel's Single Barell. Został on stworzony z myślą o najbardziej wymagających konsumentach. Koneserzy mogą zatem spróbować trunku powstającego z jednej baryłki i dojrzewającego na siódmym, najwyższym piętrze destylarni. Każda z wypuszczonych butelek zawiera numer beczki, z której rozlano alkohol i datę, kiedy dana partia została przelana. To zatem idealny prezent dla kolekcjonerów.

Jakie cechy wyróżniają whisky Jack Daniel’s?

Istnieje wiele powodów, dla których Jack Daniel’s zdobywa taką popularność na całym świecie i wciąż pojawiają się kolejny jego entuzjaści. Przede wszystkim wyróżnia się on łagodnym smakiem, za który odpowiada właśnie dziesięciodniowa filtracja przy zastosowaniu klonowego węgla drzewnego. Dojrzewa też przez około cztery lata w wypalonych nowych beczkach wykonanych z białego dębu.

Nie sposób pominąć tego, jaką rolę w rozpoznawalności whisky Jack Daniel’s odgrywa jej opakowanie oraz design. Rozlewana jest ona bowiem do prostokątnych, charakterystycznych butelek, ale to właśnie nalepiona na nie czarna etykieta z białymi napisami, wykonanymi bardzo charakterystyczną czcionką, zdobyła ogromną sławę. Każdy od razu będzie wiedział, że na półce stoi Jack Daniel’s. Nikt jednak tak właściwie nie wie, co stoi za zapisaną tam nazwą „Old No.7”. Rozwiązanie tej zagadki odeszło najprawdopodobniej z pierwszym producentem tego wyrobu.

Wybierz zestaw z whisky Jack Daniel’s na prezent

Klasyczna, prostokątna butelka zawierająca whisky Jack Daniel’s świetnie sprawdzi się na przykład podana jako dodatek po posiłku czy na nieformalnym spotkaniu. Można serwować ją czystą, z wodą lub lodem, albo jako składnik koktajli czy drinków. Jeśli pragniesz wręczyć ją komuś jako prezent, to postaw na eleganckie zestawy z miodem i herbatą. Idealnie nadaje się zarówno dla początkujących miłośników whisky, jak i dla doświadczonych jej koneserów. Wybierz jedną z dostępnych wersji smakowych, by przekonać się, która z nich najbardziej Ci odpowiada.