Strona główna / Wino / Wino Lubuskie / Winnica Miłosz

Winnica Miłosz

Winnica Miłosz – wino z miłością

O historii Winnicy Miłosz można by powiedzieć, że zaczęła się już w… XII wieku. To wtedy bowiem w okolicach dzisiejszej wsi Łaz, uprawiano winorośl. Wtedy to zajęcie leżało w rękach zakonników, pielęgnujących przyklasztorne winnice; teraz opiekunami winnic są przede wszystkim pasjonaci, zakochani w winie i poświęcający mu sporą część swojego życia. Kimś takim jest także i Krzysztof Fedorowicz – właściciel Winnicy Miłosz, który dopisał spory rozdział do historii winiarstwa w lubuskich wsiach.

Początkowo, winnica była zwykłym, owocowym sadem – taki bowiem odziedziczył po ojcu pan Krzysztof. Gdy jednego ze spacerów odnalazł w nim pnące się krzewy starej, winnej latorośli (i to szlachetnego szczepu!), postanowił zamienić to miejsce w prawdziwą winnicę, która będzie kontynuować bogate tradycje winiarskie regionu. Owocami tego pomysłu możemy cieszyć się do dziś! Mówiąc o winnicy, trzeba na moment jeszcze zatrzymać się przy osobie jej założyciela. Krzysztof Fedorowicz jest bowiem nie tylko wielkim pasjonatem wina, lecz także… pisarzem i laureatem Literackiej Nagrody Nike. Swoją wrażliwość literacką z sukcesem przeniósł na pole uprawne, na którym, w zgodzie z naturą, rosną krzewy wyłącznie szlachetnych odmian winorośli, czyli vitis vinifera. Stanowi to niemały ewenement na skalę regionu.

Nasze propozycje win Miłosz

Wybierając wino Miłosz z naszego sklepu możemy zdecydować się na jedną z kilku różnorodnych propozycji – każda wyróżnia się niepodrabialnym smakiem i aromatem oraz charakterem, który cechuje wina z lubuskich winogron.

Spośród win musujących uwagę mogą zwrócić wina Grempler Sekt w dwóch odmianach. Pierwsza z nich to Grempler Sekt Zweigelt Blanc De Noir; bardzo energiczna i doskonale musująca, z wyczuwalnymi aromatami poziomek i kwiatów bzu oraz lekko tostowym smakiem. Bratem tego wina można zaś nazwać Grempler Sekt Pinot Noir & Pinot Blanc Bio, wykonywane z połączenia dwóch najlepszych zielonogórskich szczepów winogron. W jego smaku wyczujemy tosty, ale także owoce leśne i kwiaty. Wielką zaletą obydwu tych win jest fakt, że są produkowane metodą tradycyjną – a zatem taką samą, jak, na przykład, najsłynniejsze francuskie szampany.

Metodą podwójnej fermentacji przygotowuje się w Winnicy Miłosz także i inne wina musujące, między innymi wino Pet-nat Zweigelt. Należy ono do najbardziej orzeźwiających rodzajów win, z przywołującymi wspomnienia wsi nutami kwiecistymi, owocowymi i siennymi.

Ciekawym winem wytrawnym w ofercie jest z kolei wino Pinot Noir, długo leżakujące w butelce. Wyróżniają go mocne aromaty dymu, malin, truskawek i wędzonej śliwki. Świetną dla niego alternatywą będzie zaś białe wino Lauda, łączące w sobie szczepy pinot blanc, sauvignon blanc, mueller thurgau i devin, cechujące się mocno owocowym aromatem.

Oczywiście, do sprzedaży co roku trafiają nowe butelki wyjątkowych win z Winnicy Miłosz, dlatego polecamy śledzić ofertę naszego sklepu, by trafić na ten trunek, który idealnie trafi w gusta Państwa podniebienia!