Strona główna / Wino / Wino Argentyńskie

Wino Argentyńskie

Wino argentyńskie – europejska jakość w latynoskim stylu

Argentyna – kraj futbolu, nizin pełnych słońca i doskonałej kuchni, której towarzyszyć musi oczywiście równie dobre wino. Czy było tak zawsze? Nie do końca; produkcja wina była bowiem przez wiele, wiele lat kierowana wyłącznie na rynek lokalny, a tamtejsze winnice nie myślały nawet o dorównaniu w smaku i wykwintności tym francuskim lub hiszpańskim. Wiele zmieniło się, gdy argentyńska kultura winiarska zderzyła się z europejską – wiedza doświadczonych winiarzy świetnie zaadoptowała się w argentyńskim klimacie, czyniąc z Argentyny jedno z najlepszych miejsc na świecie do produkcji win na światowym poziomie.

Sekretem jest wyjątkowe, argentyńskie terroir – większość najważniejszych winnic leży u podnóża Andów, w pełni korzystając z bliskości gór; idealna temperatura oraz spływające z gór wody doskonale zachowują świeżość winogron i nadają im nieco innych walorów smakowych, niż w Europie. Argentyńskie wino produkuje się bowiem zarówno z odmian regionalnych, takich jak torrontes lub sangiovese, jak i z odmian typowo europejskich – cabernet sauvignon, chardonnay czy merlot. O smaku wina z Argentyny trzeba także powiedzieć kilka słów. Produkowane w Andach trunki wyróżniają się wysoką kwasowością oraz intensywnością aromatów; sam smak jest bogaty w owocowe nuty, a znakiem rozpoznawczym tamtejszego wina są akcenty malinowe.

Rodzaje win z Argentyny – nasze propozycje

Zdecydowanie najważniejszą wizytówką argentyńskiego winiarstwa są wina ze szczepu malbec. Co ciekawe, jest to odmiana oryginalnie pochodząca z Francji, jednak właśnie u podnóża Andów malbec zyskał swoją sławę. Miłośnicy wina z całego świata pragną mieć w swojej piwniczce ten argentyński specjał; jego smak jest bowiem niepowtarzalnie pełny i intensywny, z wybijającymi się na pierwszy plan nutami wiśni, malin i jagód. Argentyńskie wino malbec w niczym prawie nie przypomina swojego europejskiego odpowiednika, a jakością i sławą – wręcz go przewyższa!

Innym europejskim szczepem, który doskonale przyjął się w klimacie Argentyny, jest cabernet sauvignon. Ciepłe, suche dni i chłodniejsze noce są idealne dla tej odmiany winogron; pozwalają im łatwo dojrzewać i nadają bogate nuty jeżyn, wanilii, mięty i pieprzu.

Popularnością na argentyńskich polach uprawnych cieszy się również odmiana chardonnay. Jej argentyńska wersja wyróżnia się subtelniejszym bukietem aromatów i smaków, niż chociażby ta, która dojrzewa we Francji. Podobnie jak inne wina argentyńskie, także i wina odmiany chardonnay cechują się intensywną, orzeźwiającą kwasowością.

Spośród wyjątkowych dla Argentyny win trzeba wspomnieć o winach torrontes – najważniejszej białej odmianie tego kraju. Te wytrawne wina są niezwykle aromatyczne, pełne owocowych i kwiatowych nut; w smaku znajdziemy w nich intensywne echa cytrusów i brzoskwini. Torrontes jest rdzennie argentyńską odmianą – tym bardziej stanowi dla koneserów wina prawdziwą gratkę. Tych, którzy chcą wybrać się po winną podróż po Argentynie, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu; proponujemy wyselekcjonowany wybór świetnych win argentyńskich, a wśród nich – wykwintnych win malbec oraz niepowtarzalnego torrontes!