Strona główna / Wino / Wina Japońskie

Wina Japońskie

Wino japońskie – egzotyczny smak i receptura

Kultura Japonii fascynuje wielu, przede wszystkim ze względu na to, jak odmienna jest od naszej, zachodniej. To samo można powiedzieć o japońskich alkoholach – wyróżniają się bowiem smakiem, aromatem i, przede wszystkim, metodami produkcji. Wielu winiarskich purystów nie zaliczyłoby nawet z tej racji japońskich trunków do win. Do produkcji służą bowiem nie tylko winogrona (tych używa się wręcz rzadko!), ale również i inne owoce, ryż czy… kapusta.

Skąd względny brak gronowego wina w kulturze Japonii? Oczywiście jest to spowodowane klimatem i warunkami geograficznymi. Na japońskich wyspach uprawa winogron na dużą skalę jest praktycznie niemożliwa, a gronowe trunki tam powstałe trafiają jedynie na miejscowe stoły. Zakup japońskiego wina w Europie jest więc bardzo trudny, a rzadkie, dostępne butelki, potrafią być prawdziwym rarytasem. Nawet w najlepszych, japońskich restauracjach serwowane wino rzadko kiedy pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni – znacznie częściej jest sprowadzane chociażby z Francji.

Tradycje picia wina w Japonii są dosyć młode – trunek zyskał popularność dopiero w XIX wieku wśród japońskich intelektualistów, którzy docenili zdrowotne właściwości wina. Współcześnie można mówić o małym „boomie” na wino, w szczególności francuskie. W ślad za tym zaczęły pojawiać się nieliczne, nowoczesne winiarnie, uprawiające przede wszystkim cabernet sauvignon oraz rieslinga, a także endemiczny dla Japonii szczep kōshū – wino z niego produkowane ma delikatny aromat i smak, wyczujemy w nim słodkie nuty cytrusów, brzoskwini i jaśminu.

Wino śliwkowe oraz sake – tradycyjne alkohole Japonii

Typowe wina japońskie nie zyskały jeszcze swojej sławy; jednak dużym uznaniem cieszą się tamtejsze alkohole o zbliżonej do wina formie – przede wszystkim mowa o winie śliwkowym oraz słynnym sake, dostępnych w naszym sklepie.

Najbardziej klasycznym winem japońskim jest Choya – wino wytwarzane z owoców ume, a więc zielonych śliwek. Choya powstaje w procesie fermentacji, posiada również charakterystyczny dla wina kolor – niektórzy jednak zwrócą uwagę, że nie jest owocem przetwarzania winogron, dlatego nie powinno nazywać się jej winem. Nie chcemy jednak wdawać się w spory – lepiej bowiem spróbować smaku i aromatu śliwkowego trunku, by samemu poznać jego charakter! Choya wyróżnia się owocową, śliwkową wonią oraz bursztynową barwą. Chwali się delikatną, gładką fakturą, zaś w smaku – jest słodka i aksamitna. Smakoszom polecam ją zarówno jako aperitif, jak i jako partnerkę do delikatnych dań z owoców morza oraz deserów.

Dla wielu synonimem japońskiego alkoholu jest sake. Wytwarza się je z ryżu najwyższej jakości oraz domieszek alkoholu. Produkcja sake przypomina w praktyce proces wytwarzania piwa, jednak sam trunek określa się jako wino ryżowe. Swoich właściwości nabiera po poddaniu go działaniu pleśni Aspergillus oryzae, pomagającej w wydobyciu z ryżu cukrów. Sake zalicza się do win wytrawnych; jej smak w dużej mierze zależy od temperatury podania. Wyczuwalne są w niej intensywne, ryżowe nuty oraz charakterystyczny aromat japońskich owoców. Najlepsze alkohole sake wyróżniają się odpowiednim balansem kwasowości, smaków i aromatów, dzięki czemu, pomimo swojej wytrawności, są stosunkowo łatwe w piciu.