Strona główna / Whisky / Single Malt

Single Malt

Whisky single malt – z czego powstaje whiskey single malt i co ją wyróżnia?

W świecie whisky znane jest kilka rodzajów bursztynowego trunku. Single malt uważa się za whisky wyjątkową, można wręcz zaryzykować stwierdzeniem, że najlepszą ze wszystkich. Single malt whiskey produkowana jest ze słodu jęczmiennego i w całości pochodzi z jednej destylarni. Rzadko, ale zdarza się, że do sprzedaży trafiają też żytnie wyroby określane, jako single malty. W znakomitej większości single maltem jest jednak whisky słodowa.

Single malt whisky to pojedyncze destylaty z jęczmienia, więc smak poszczególnych trunków tego typu może się znacząco różnić. W tej kwestii ogromne znaczenie mają beczki, w których alkohol leżakuje. Faktem jest, że najczęściej używa się beczek po innych alkoholach, między innymi po amerykańskim bourbonie. Najbardziej rozsławione są oczywiście whisky single malt z rodowodem szkockim, które w dębowych beczkach dojrzewają co najmniej trzy lata. Butelki z napisem „Single Malt Scotch Whisky” to gwarancja tego, że mamy do czynienia z alkoholem ze Szkocji, poddawanym najczęściej podwójnej destylacji. I choć szkockich whisky na rynku nie brakuje, według nas na uwagę zasługują także inne trunki z serii single malt.

W tym miejscu warto przypomnieć o istotnym podziale omawianego trunku. Dla ścisłości wyróżnia się również whisky single cask oraz whisky single cask strenght. Pierwsza nie dość, że produkowana jest w konkretnej destylarni, to na dodatek w całości pochodzi z jednej beczki. Każda whisky single malt w tym wydaniu jest prestiżowym alkoholem z indywidualnym numerem. Natomiast cask strength to whisky z tak zwaną mocą z beczki.

Najlepsza whisky single malt – opinie ekspertów i amatorów whisky

Whisky typu blended jest mieszanką przynajmniej dwóch destylatów. Z kolei single malt, jak już zostało zresztą wspomniane, to produkt jednej gorzelni, powstały na bazie wyłącznie jednego słodu, najczęściej jęczmiennego. Mimo tak oczywistych różnic niektóre osoby nadal spierają się i mylą wskazane trunki. Najsłynniejsza whisky w naszym kraju, czyli Jack Daniel’s to alkohol, nad którym toczy się najwięcej tego typu dyskusji. Spieszymy zatem z wyjaśnieniami…

Otóż popularny Jack nie jest ani single maltem, ani whisky zmieszaną. To amerykański alkohol na wzór whisky, tak zwany bourbon, produkowany na bazie kukurydzy z domieszką żyta i słodu jęczmiennego. Pomylenie trunku z tradycyjnym blendem jest więc w pewnym sensie uzasadnione. Jednak o wiele droższy w produkcji single malt, alkohol idealny do degustacji – prezentuje zupełnie inną jakość. Ta grupa alkoholi dostępna jest w wielu wariantach, od smaków deserowych po smaki dymne. Raz skosztowany single malt pozostaje na długo w pamięci, nie sposób pomylić go wtedy z żadną inną kategorią alkoholi.

Jakie single malty polecamy szczególnie? Na pewno wszystkie od Glenmorangie, Ardbeg, West Cork, Whiskey Amrut czy Dalmore. Są to kultowe marki, słynące z produkcji najlepszych whisky na świecie. Doceniane przez największych smakoszy dobrych, ekskluzywnych alkoholi.

W eszampan.pl znajdziesz przeróżne propozycje – od przystępnych cenowo, aż po rarytasy takie, jak Glenmorangie Signet w cenie 899,00 zł. Mieszanka gorzkiej mokki, ciemnej czekolady i mascarpone to połączenie wręcz genialne. Konkurować z nim może jedynie Ben Riach 1994 Single Malt, czyli trunek w cenie 1999,00 zł. Alkohol, który do beczki trafił w 1994 roku!

Single malt whiskey – czysty single malt czy zmieszany w formie drinku?

Wiele osób zastanawia się, jak pić i z czym mieszać single malt. Można powiedzieć, że tym pytaniem wsadzają kij w mrowisko, bo eksperci uważają, że trunku nie należy łączyć z czymkolwiek. Smakosze single malt, do alkoholu chętnie dolewają coli, ale takie połączenie jest lepsze w przypadku whisky zmieszanej typu blended. Whisky single malt podaje się w temperaturze pokojowej, w czystej formie, wprost z butelki. Ewentualnym dodatkiem może być parę kostek lodu albo kilka kropli wody. Ta ostatnia służy celom degustacyjnym. Dzięki wodzie bardziej wyczuwalne stają się bowiem substancje lotne w alkoholu.