Strona główna / Wino / Wino wytrawne

Wino wytrawne

Aktywne filtry

Wino wytrawne i jego produkcja

Wybór win jest bardzo duży, dzięki czemu każdy może dobrać trunek do swoich preferencji smakowych. Ze względu na ilość zawartego cukru resztkowego, wina dzieło się na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie oraz słodkie. Przy czym na całym świecie największym powodzeniem cieszy się wino wytrawne i to właśnie ono produkowane jest w największych ilościach. Wyróżnia się tym, że jest najmniej kaloryczne i najbardziej daje się wyczuć jego kwasowość. Proces produkcji przebiega nieco inaczej w przypadku białego i czerwonego wina wytrawnego. Aby uzyskać jasny, słomkowy kolor białego wina, w procesie produkcyjnym wykorzystywany jest wyłącznie sok z winogron. Natomiast żeby powstało wino czerwone w procesie fermentacji niezbędne są też skórki. W sprzedaży dostępne są też wina wytrawne różowe, które są krócej macerowane niż czerwone i stąd trunek nie zdążył nabrać głębi koloru. W celu osiągnięcia jak najlepszego smaku, często praktykowane jest kupażowanie, czyli mieszkanie ze sobą win powstałych z różnych szczepów winogron i z różnych roczników.

Wytrawne wina – do czego pasują i jaki jest ich smak?

W największym uproszczeniu wytrawne wina są najbardziej dominujące w smaku, czego zasługą jest duża kwaskowość. Niekiedy są wręcz cierpkie. Dlatego dla osób, które wolą delikatniejsze trunki, ale takie, które nie są bardzo słodkie, dobrym wyborem będzie wino półwytrawne. Zazwyczaj można wyczuć w nim różne nuty owocowe, które łagodzą smak. A z jakim menu najlepiej będzie komponowało się wino wytrawne? Otóż najczęściej pojawia się w towarzystwie czerwonego mięsa, wędlin, sałatek i deski serów. W tym miejscu warto dodać, że sięgnięcie po kieliszek wina do posiłku nie tylko rozpieści kubki smakowe, ale też pozytywnie wpłynie na pracę organizmu. Badania naukowe dowodzą bowiem temu, że wino wytrawne posiada właściwości, dzięki którym wspomagane są procesy trawienne, poprawia się praca układu krwionośnego i nerek, a także zwalczane zostają wolne rodniki. Często białe lub czerwone wino wytrawne serwuje się jako aperitif, czyli przed posiłkiem, co ma na celu wyostrzenie smaku i apetytu.

Wino słodkie a wytrawne – jakie wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji. Choć nie bez znaczenia jest też to, czy wino będzie podawane solo czy w towarzystwie potraw. Bo to, co różni wino wytrawne od słodkiego, to ilość cukru resztkowego. I w związku z tym, wina wytrawne powinno się serwować do dań głównych i słonych przekąsek, natomiast wina słodkie do ciast i deserów. W przypadku gdy smak wina wytrawnego wydaje się być zbyt intensywny, za mocny, to są sposoby na jego złagodzenie. Aby pozbyć się dominującej kwasowości, wystarczy zagryźć trunek serem. Zawarte w jego składzie naturalne tłuszcze sprawiają, że kwasowość znacznie spada. W przypadku białego wina wytrawnego można też rozcieńczyć je za pomocą wody gazowanej. W naszym sklepie do nabycia są wysokiej klasy wina wytrawne, które odznaczają się bogatymi nutami, wyrazistym smakiem i niepowtarzalnym aromatem.