Strona główna / Wódka / Destylat

Destylat

Destylacja alkoholu – jak wygląda proces pozyskiwania wysokoprocentowego trunku?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że konkretne trunki, napoje alkoholowe są destylatami. Nie ma jednak pojęcia, jak proces destylacji alkoholu przebiega. A wszystko zaczyna się od zacieru. Ten wyrabiany jest na bazie owoców, ziemniaków, różnego rodzaju zbóż lub kukurydzy. Czasem używa się melasy cukrowej – gęstego syropu, który powstaje w trakcie produkcji cukru z buraków lub trzciny cukrowej. Bywa, że sięga się po zacier na bazie samego cukru albo gronowe wino, z którego na dalszym etapie powstaje brandy.

Przygotowanie odpowiedniego zacieru to już połowa sukcesu. Aby jednak otrzymać alkohol, niezbędne są dalsze kroki, czyli destylacja alkoholowa, innymi słowy proces odparowania wskazanego zacieru, z którego skrapla się wysokoprocentowy destylat. Destylacja alkoholu pozwala rozdzielić frakcje całej mieszaniny, korzystając z różnic w temperaturach ich wrzenia. Całość prezentuje się więc następująco: zamiana cieczy w stan pary, skroplenie jej i ponowne uzyskanie cieszy, w tym momencie już wysokoprocentowej.

Jakie alkohole określa się mianem destylatu? Czy wszystkie mają swoje nazwy?

Tak naprawdę większość lubianych i popularnych, a przede wszystkim naprawdę mocnych alkoholi, to właśnie destylaty. Prawie wszystkie mają też swoje nazwy, pod którymi są znane. Mowa oczywiście o wszelkiej maści wódkach, ginach, rumach, whiskey, brandy czy nalewkach.

Wysokoprocentowy destylat nie zawsze jednak można łatwo i szybko skategoryzować. Oznacza to, że nie sposób przypisać go do żadnej z wyżej wymienionych grup. A byłoby szkoda, gdyby klienci naszego sklepu nie poznali wielu fantastycznych, wybornych pozycji, które proponujemy. Czasem naprawdę warto skusić na coś, co do tej pory nieznane…

Wysokoprocentowy alkohol – oryginalny destylat polecany przez sklep eszampan.pl

Tradycyjna destylacja alkoholu pozwala uzyskać wiele oryginalnych, ciekawych w smaku trunków. Każdy destylat, który proponujemy jest produktem najlepszej jakości, prosto z destylarni najlepszych producentów. Przykładem niech będzie Gaist z Kwiatów Czarnego Bzu, a więc wyborny destylat produkowany, jak sama nazwa wskazuje – z kwiatów czarnego bzu. Zbierane na polskich polach kwiaty, pozwoliły uzyskać niespotykany dotąd smak i aromat alkoholu.

Destylat ze śliwki OVII to z kolei edycja limitowana. Każda butelka to odpowiednik 4,5kg śliwek, ale jeśli wolisz owoce tropikalne, na pewno zasmakuje Ci oryginalny w smaku Destylat Bananowy Wolf & Oak. Wskazana okowita to w 100% owoce, bez jakichkolwiek dodatków. Równie pyszny jest Beerbrand Baiana Ananasowe, czyli przedestylowane, unikalne piwo rzemieślnicze. W zimniejsze dni, szczególnie te świąteczne polecamy jednak Beerbrand Piernikowy.

I choć praktycznie każdy destylat najczęściej pija się solo, powoli delektując jego mocnym, wyrazistym smakiem, z większości można też tworzyć wymyślne, pyszne w smaku drinki i koktajle. Wszystko zależy od gustu i określonych potrzeb osób pijących.