Cydr

Aktywne filtry

Cydr – wino z jabłek a może piwo o smaku jabłkowym?

Wiele osób sądzi, że cydr jest podobny do wina jabłkowego. Inni mylą go z popularnym i lubianym u nas piwem. Jak jest naprawdę?

Orzeźwiający napój alkoholowy jakim jest cydr, ma niską zawartość alkoholu – ten mieści się bowiem w przedziale 2-7%. Wino jabłkowe czy jakiekolwiek inne jest alkoholem nieco mocniejszym. Kolejna różnica odnosi się do kwestii słodzenia napoju. Cydr powstaje na bazie soku jabłkowego, który przed fermentacją nie jest dosładzany cukrem. Poza tym, jabłka wybierane do produkcji cydru spełniają najwyższe normy. Tanie wina o smaku jabłek wyrabiane są natomiast z owoców wątpliwej jakości.

Czy wobec tego w cydrze można dopatrzyć się podobieństwa do piwa? Na pierwszy rzut oka na pewno. Zawartość alkoholu jest dość myląca. Kolor wymienionych trunków też bywa podobny. Piwo jest jednak wyrabiane ze słodowanych zbóż, a nie z jabłek. Powstaje w wyniku warzenia, a nie fermentacji. Smak cydru określany jest jako kwaskowaty, chwilami wręcz cierpki, słodki lub gorzki. Piwo wyróżnia zaś charakterystyczna gorycz, czasem przeplatana korzennymi nutami.

Klasyczny cydr najlepiej określać więc jako lekki napój alkoholowy, który powstaje ze sfermentowanego soku jabłkowego.

Produkcja cydru – jak powstaje jabłkowy alkohol?

Choć cydr jabłkowy można zrobić z dosłownie każdego jabłka, znawcy tematu uważają, że najlepsze trunki powstają z określonych odmian – tak zwanych jabłek cydrowych. Twierdzą, że tak jak w przypadku wina i winogron, odpowiedni dobór owoców daje najlepsze efekty.

Powracając jednak do tematu produkcji trunku… Pierwszym krokiem jest oczywiście zbiór odpowiedniej jakości jabłek. Kolejnym, wyciśnięcie z nich soku. Gdy ten zacznie fermentować, naturalne drożdże sprawią, że cukier zacznie zamieniać się w alkohol. Warto jednak podkreślić, że ogromna ilość cydrów powstaje na bazie specjalistycznych drożdży i pożywki dla nich – składników dodawanych w trakcie produkcji. Co równie istotne, tradycyjne techniki wyrobu cydru wspominają o dwóch następujących po sobie procesach fermentacji. Na tym jednak nie koniec. Otrzymany napój nie nadaje się bowiem do picia. Musi dojrzeć, odpowiednio długo leżakować w beczkach, by finalnie trafić do butelki. Na samym końcu dodawane są do niego dodatki, na przykład przyprawy lub zioła.

Tak naprawdę wszyscy cydrownicy mają swoje własne, pilnie strzeżone receptury. Na ostateczny smak i aromat cydru ma wpływ wiele różnych czynników, między innymi lokalizacja sadu, w którym zbiera się jabłka czy data ich zbioru. Proces produkcji cydru jabłkowego wygląda jednak podobnie, zawsze. Nawet tak zwany cydr domowy powstaje w ten sam sposób, co cydr przeznaczony na handel.

Rodzaje cydru – aromatyczny cydr jabłkowy w wielu odmianach i wariantach

Cydry można podzielić na kilka grup. Pierwsza typologia bierze pod uwagę zawartość dwutlenku węgla w alkoholu. Zgodnie z nią wymienia się:

  • cydr zwykły,
  • cydr musujący (Cydr Lubelski),
  • cydr gazowany.

Poza tym wyróżnia się cydr słodki, gorzki oraz jego pozostałe kombinacje:

  • cydr gorzko-cierpki, brut dry,
  • cydr gorzki, bone dry,
  • cydr o smaku gorzko-cierpkim, ale jednocześnie słodkim, medium dry,
  • cydr słodki, sweet.

Do jakich potraw cydr pasuje najlepiej? Propozycje od eszampan.pl

Kaloryczność cydru wynosi mniej więcej 70-80 kalorii na szklankę trunku. To mniej niż w przypadku klasycznego piwa. Zachęcamy więc, by do spożywania posiłków, szczególnie w okresie letnim – pić właśnie orzeźwiający cydr. Alkohol idealnie pasuje do wszystkich typów mięs, ryb, owoców morza czy serów pleśniowych. Uniwersalny napój świetnie komponuje się też z deserami lodowymi. Najlepiej smakuje lekko schłodzony, prosto z lodówki.

My proponujemy szczególnie dwie pozycje, a konkretnie Louis De Lauriston Cidre Brut oraz Christian Drouin Cidre Demi-Sec. Ten pierwszy to francuski cydr będący kompozycją aż 50 odmian różnych jabłek! Drugi to półwytrawny cydr z tego samego kraju. Producent trunku wyłącznie raz w roku wypuszcza w świat niewielką ilość swojego alkoholu.