Strona główna / Whisky

Whisky

Whisky – najbardziej elegancki wśród trunków

Spośród wszystkich alkoholi świata trudno wybrać najbardziej ikoniczny rodzaj trunku; jednak, jeśli musielibyśmy zdecydować się na jeden – prawdopodobnie byłaby to whisky. Dojrzewająca w starych, dębowych beczkach „woda życia” to wizytówka krajów anglosaskich; chociaż produkuje się ją także w innych krajach, whisky nierozerwalnie kojarzona jest ze Szkocją, skąd pochodzi słynna „szkocka” – ulubiony alkohol agenta 007 oraz z Irlandią – historyczną kolebką tego trunku. Według legend za produkcję whisky pierwsi wzięli się… irlandzcy mnisi w siódmym wieku. Wówczas zbożowy destylat służył przede wszystkim do celów leczniczych; zdaniem niektórych, miał on także dawać życie wieczne. Stąd zapewne wzięło się określenie na whisky, aqua vitae – a więc „woda życia”. Produkcja whisky przybrała charakter podobny współczesnemu dopiero wtedy, gdy jej receptura trafiła na tereny Szkocji. To tam wydobyto z trunku pełnię smaku i uczyniono z niego alkohol wysokojakościowy.

A czym jest sama whisky, tak naprawdę? Otóż jest to rodzaj destylowanego alkoholu, wytwarzanego ze sfermentowanych ziaren. Wykorzystuje się m.in. jęczmień, żyto, kukurydzę oraz pszenicę – a więc najpopularniejsze odmiany zbóż. Kluczową częścią procesu produkcji whisky jest jej dojrzewanie w drewnianych, dębowych beczkach; co ciekawe, w Szkocji są to te same beczki, w których dojrzewała wcześniej brandy lub bourbon, z kolei w Stanach – używa się nowych beczek.

Typologia whisky – o najlepszych gatunkach trunku

Whisky produkowana jest w wielu zakątkach świata; każdy kraj produkujący ten trunek wyróżnia się odmiennymi metodami i standardami jakości. Do najważniejszych gatunków whisky ze względu na jej pochodzenie zaliczają się:

  • - szkocka whisky – dla niektórych „szkocka” jest w pełni odrębnym gatunkiem alkoholu, dla innych zaś – stanowi synonim whisky. Droga, najbardziej ceniona szkocka whisky to tzw. single malt; produkowana w całości ze słodu jęczmiennego jest owocem pracy tylko jednej gorzelni, cechuje się najczystszym, mocnym smakiem. Drugim gatunkiem jest whisky „blended”, powstająca z mieszaniny od kilku do kilkudziesięciu whisky z różnych zbóż i destylarni – smak „blendów” jest z reguły łagodniejszy, lecz wciąż bardzo unikalny.
  • - irlandzka whiskey – trunek z Irlandii wyróżnia się na tle szkockiego nie tylko odmienną pisownią nazwy; proces dojrzewania irlandzkiej whiskey trwa aż trzy lata, a sam alkohol ulega trzykrotnej destylacji. Wśród irlandzkich whiskey znajdziemy zarówno wiele drogich, cenionych odmian, jak i tanią whisky dla początkujących smakoszy.
  • - amerykańska whisky – najczęściej produkowana z kukurydzy, chociaż używa się także pszenicy, żyta oraz słodu jęczmiennego. Dojrzewa w świeżych, nieużywanych wcześniej beczkach, które nadają jej dębowego charakteru. Zgodnie z prawem powstaje w całości na terenie Stanów Zjednoczonych. Wyróżniamy przede wszystkim whisky typu bourbon, produkowaną w stanie Kentucky oraz Tennessee Whiskey, której przykładem jest chociażby kultowy Jack Daniel’s.
  • - japońska whisky – trunek produkowany w Japonii to odmiana najmłodsza z wymienionych; produkowany od 1924 roku, inspirowany jest przede wszystkim szkocką whisky i jej metodami produkcji. Specjalnością japońskich destylarni są blendy kilku rodzajów whisky, destylowanych w jednej gorzelni. Japońska whisky w ostatnich latach znacząco zyskała na popularności; jest jednak trudno dostępna, dlatego jej ceny na rynku zachodnim nie należą do najniższych.