Strona główna / Wino / Wino Urugwajskie

Wino Urugwajskie

Wino urugwajskie – tannat i coś więcej

Urugwaj to niewielki kraj, leżący na styku Brazylii i Argentyny, zbudowany przez imigrantów z zachodniej Europy. Osiedlający się tam w XIX wieku przybysze z Francji, Hiszpanii i Włoch przywieźli ze sobą nie tylko dorobek życia, ale także – kulturę winiarską i wysokogatunkowe odmiany winogron. Spośród nich zdecydowanie najlepiej na urugwajskiej ziemi przyjął się tannat – pochodzący z Francji czerwony szczep winorośli szybko zyskał miano narodowego skarbu Urugwaju; historia jego popularności przypomina nieco chilijskiego carménère lub argentyńskiego malbec.

Jednak sława Urugwaju jako kraju winiarskiego dopiero wzrasta. Wina urugwajskie produkowane są w zdecydowanej większości na użytek lokalny; do Europy dociera raczej niewiele butelek tamtejszego tannata. A szkoda – płaski krajobraz i korzystny klimat Urugwaju są idealnymi warunkami do produkcji tannata o pełnym, przyjemnym smaku; kompletnie odmiennego od pierwotnego, francuskiego szczepu.

Za co Urugwajczycy pokochali tannata? Przede wszystkim za to, jak idealnie wpisał się w kulinarne zwyczaje kraju nad La Platą. Narodową potrawą Urugwaju jest, przygotowywana na rozmaite sposoby, wołowina. Soczyste, pełne smaku steki w miejscowym sosie aż proszą się o towarzystwo wytrawnego, czerwonego wina – i takim właśnie jest tannat. Ukochane wino Urugwajczyków wyróżnia się dużą kwasowością i bogatą teksturą, tworzoną przez obecne w trunku taniny. W smaku tannata znajdziemy mocne, pikantne wręcz nuty ciemnych owoców, niepowtarzalne dla kraju na nizinie La Platy.

Na rynku międzynarodowym uznaniem cieszą się przede wszystkim ciekawe kupaże tannata z najpopularniejszymi, europejskimi odmianami. Zestawia się go, między innymi, z merlotem, cabernet sauvignon lub syrahem. W każdym razie – Urugwaj stoi winami czerwonymi, o czym mogą się Państwo z łatwością przekonać, przeglądając ofertę naszego sklepu!

Winiarska mapa kraju La Platy

Rytm i charakter produkcji wina w Urugwaju dyktuje klimat – kształtowany przez bliskość oceanu. Większość urugwajskich winnic znajduje się zresztą w regionach nadmorskich – departamentach San José, Montevideo oraz Canelones. To tam, na bogatych w minerały glebach typu balast, uprawia się około 90% tannata oraz innych, popularnych odmian winorośli. Ważnym punktem na mapie Urugwaju jest departament Maldonado, wraz z regionem Garzón. Świetne warunki glebowe regionu czynią z niego jednego z najważniejszych producentów winogron, wykorzystywanych w najciekawszych, urugwajskich winach czerwonych o smaku urugwajskiego słońca i lokalnych owoców.

Znakomite warunki do uprawy czerwonych szczepów winogron panują także na zachodzie kraju, nad rzeką Urugwaj. Swoje uprawy prowadzi tam wiele małych, lokalnych winnic, specjalizujących się w produkcji tannata oraz cabernet sauvignon. Z kolei nieco bardziej na południe, w departamencie Colonia, oprócz tradycyjnych win czerwonych produkuje się także i wina biała – wyróżniające się delikatną wytrawnością, nutami melona i mango oraz smakiem prażonych migdałów.