Gin

Historia ginu – kilka istotnych ciekawostek

Gin ma tak długą i skomplikowaną historię, że nie da się nawet określić dokładnej daty jego powstania. Jedno jest pewne – początkowo napój nie uważano nawet za alkohol, a raczej za lek. W średniowieczu, na terenie obecnej Holandii za sprawą lekarza Sylviusa de Bouve, dżin trafił do aptek, w których dostępny był pod postacią destylatu z jałowca – medykamentu na problemy żołądkowe, zwalczającego wysoką gorączkę.

XVI wiek to czas, w którym powstał dżin, który znamy dziś – gin alkohol o wyrazistym smaku jałowca. Za pierwszych producentów trunku uznaje się rodzinę Bolsów. Lucas Bols swoją destylarnię otworzył w 1575 roku w Amsterdamie, tworząc tym samym własną markę.

Ogromna popularność ginu na terenie Anglii, bardzo często wprowadza w błąd. Wiele osób uważa bowiem, że początek historii dżinu na miejsce właśnie na wyspach, a nie w Holandii. Prawdą jest jednak, że to właśnie w Wielkiej Brytanii cieszył się on największą sławą. Dlaczego?

W XVII wieku, gdy wzrosły podatki na lokalne wina i piwa, Anglicy zaczęli na potęgę produkować alternatywny gin. Niestety najtańszy alkohol tego typu nie był zbyt dobrej jakości. Rozcieńczano go, o zgrozo – kwasem siarkowym. W roku 1713 mieszkańcy Anglii pijali jednak gin litrami, dosłownie! By zapanować nad sytuacją, parlament brytyjski wdrożył w życie akty prawne, czyli ustawę o dżinie. Od tamtej pory jakość trunku znacznie wzrosła. Podobnie zresztą, jak ceny.

Po tych wydarzeniach, w dość krótkim czasie gin wódka w ulepszonej wersji zdobył popularność także w innych krajach. Dziś bezbarwny alkohol dający wyraźny posmak jałowca powstaje ze zbożowego zacieru. Do produkcji ginu wykorzystuje się najczęściej pszenice bądź jęczmień. Jak można określić jego współczesny smak i aromat? Jako dość cierpki, a nawet gorzki.

Rodzaje ginu – dżin niejedno ma imię…

Popularny dżin alkohol występuje w kilku wariantach. Wśród najczęściej wymienianych typów wskazanego trunku wymienia się:

  • Distilled Gin, czyli gin wyrabiany z najlepszych jakościowo jagód jałowca, London Gin lub London Dry Gin, a więc podrodzaj poprzednika, bez dodatku jakichkolwiek barwników,
  • Navy Gin, czyli kolejny podrodzaj distilled, o minimalnej objętości alkoholu wynoszącej 57%,
  • Old Tom, słodka wersja ginu z dodatkiem lukrecji,
  • Playmouth Gin, wyjątkowy dżin produkowany wyłącznie przez Black Friars Distillery,
  • Aged Gin, a więc dżin dojrzewający w beczkach,
  • Sloe Gin, czyli gin lub według innej typologii – likier na bazie tarniny.

W naszym sklepie znajdziesz różne rodzaje ginu, ale jeśli zależy Ci na polskim wyrobie – spróbuj Polish Forest Gin w stylu London Dry. Alkohol, który zadebiutował w roku 2021 niemal natychmiast zdobył złoty medal na Warsaw Spirit Competition. Rodzimym alkoholem jest też Herbarius Navy Strength – gin rzemieślniczy.

Gin – cena trunku i propozycje pysznych drinków na bazie dżinu

Spośród wszystkich popularnych napojów alkoholowych używanych do robienia drinków, gin ma najprawdopodobniej najbardziej cierpi, gorzki posmak. Nie przeszkadza to jednak tworzyć wyśmienitych drinków z jego udziałem…

Przykładem niech będzie gin z tonikiem – absolutny klasyk. Ten prosty drink jest pijany na całym świecie. Przygotowuje się go w kilku krokach: do wysokiej szklanki, do mniej więcej 1/3 jej wysokości – wsypuje się kostki lodu. Następnie dodaje gin z tonikiem. Całość dekoruje cytryną albo limonką.

Klasyczny gin świetnie smakuje także w formie drinków z sokiem. Alkohol najczęściej łączy się z sokiem porzeczkowym lub pomarańczowym , choć jego specyficzny smak najlepiej podkreśla sok grejpfrutowy. Gin wymieszany z syropami owocowymi smakuje równie wyśmienicie. Gin wysokiej jakości i wytrawny wermut tworzą z kolei znany i lubiany zestaw, a więc Martini – kultowy, popularny koktajl alkoholowy.

W eszampan.pl znajdziesz trunki w różnych cenach, o różnych pojemnościach. Począwszy od Gin Herbarius Jamaican Rum Barrel Aged Edition w cenie 179,00 zł, aż po Gin Ron De Jeremy Hedgehog w wersji mini w cenie 24,00 zł.