Glenallachie

Współczesna tradycja produkcji whisky pełna jest doskonałych propozycji, które z pewnością ucieszą każdego miłośnika tego trunku. Należy do nich między innymi Glenallachie, czyli destylarnia otwarta w drugiej połowie XX wieku. To oryginalny alkohol o ciekawym smaku typu single malt, co oznacza, że tworzony jest on wyłącznie z jednego rodzaju słodu. Przekonaj się, dlaczego tak wielu koneserów tego typu trunków sięga po ten wyrób, mimo iż dopiero od niedawno jest on destylowany. W ten sposób sprawdzisz, czym zdobył on sobie swoją pozycję wśród innych marek.

Poznaj historię, jaka kryje się za whisky Glenallachie

Założycielem destylarni, z której pochodzi whisky Glenallachie, był Billy Walker. Wcześniej dokonał on sprzedaży trzech innych gorzelni, czyli GlenDronach, BenRiach i Glenglassaugh. Następnie w roku 2017 zakupił właśnie budynek Glenallachie. Sam obiekt wybudowała z kolei w roku 1967 spółka Mackinlay McPherson. Wybrano pod niego bardzo malownicze miejsce, ponieważ leży on w sercu regionu Speyside, w pobliżu Aberlour i u podnóża góry Aberlour. Sama zaś nazwa tej destylarni może być tłumaczona jako „skalista dolina”.

Pierwsza whisky Glenallachie powstała już po roku od wybudowania gorzelni. Warto wspomnieć o tym, jak innowacyjny był projekt jej budynku, założono bowiem, że będzie on zasilany grawitacyjnie. Jako jego twórcę można wymienić architekta Williama Delme Evansa. Nowoczesne rozwiązania, jakie wdrożono w obiekcie, sprawiły, że poprawiła się jego wydajność, a produkcja alkoholu stała się bardziej opłacalna dla jego właścicieli.

Co wyróżnia smak whisky Glenallachie?

W przypadku whisky Glenallachie na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim jej smak. Jest on często opisywany jako karmelowy oraz kakaowy. Poczuć można w nim także akcenty rozmaitych przypraw, rodzynek czy też orzechów. Po dalszym zagłębieniu się w ten aromat pojawią się w nim także owoce z sadu, lukrecja oraz gałka muszkatołowa. Jest to zatem idealna propozycja dla miłośników nieoczywistych połączeń. Mogą oni warstwa po warstwie odkrywać, co kryje się w tym niepowtarzalnym trunku.

To wysoka zawartość torfu odpowiada przede wszystkim za oleisty i mocny charakter przechowywanego tu destylatu. Wpływ na to ma też fakt, że przez kilka lat destylaty leżakują na przykład w beczkach po bourbonie czy sherry. Wykorzystuje się też baryłki po hiszpańskich winach, co nadaje całości słodyczy. Destylarnia wypuściła także limitowane edycje typu single cask, co oznacza, że każda butelka jest w całości zlewana wyłącznie z jednej beczki.

Czym charakteryzuje się whisky Glenallachie i jak ją podawać?

Do wytwarzania whisky Glenallachie wykorzystywany jest przede wszystkim jęczmień odmiany Concerto. Jego słodowane ziarno pochodzi od producenta Crisps Maltings z Port Gordon. Rozpoczęto także produkcję, w skład której wchodzi torfowy słód jęczmienny. Na uwagę zasługuje też woda, która czerpana jest z północnej strony Ben Rinnes ze źródeł Henshead. Do celów przemysłowych z kolei stosowana jest Blackstank, czyli woda chłodząca.

Doskonałą jakość tych składników da się poczuć, podając whisky Glenallachie czystą, z dodatkiem lodu czy odrobiny wody. Z pewnością sprawdzi się też jako baza do różnego rodzaju koktajli. Serwowanie jej w specjalnych i przeznaczonych do tego szklankach sprawia, że doskonale prezentuje się jej wyjątkowy kolor. Trunek zamknięty jest w prostej, ale eleganckiej butelce, ozdobionej charakterystyczną etykietą, na której widnieje jej nazwa wypisana rzucającymi się w oczy złotymi literami.

Oryginalna whisky Glenallachie dla koneserów

Lokalne składniki, złożony smak, interesująca historia, edycje trunku typu single malt oraz single cask – wszystko to czyni z whisky Glenallachie pozycję naprawdę intrygującą dla wszystkich znawców tego typu alkoholu i z pewnością chętnie włączą ją oni do swoich zbiorów. Butelka tego trunku świetnie sprawdzi się też jako prezent dla nich i ucieszy każdego konesera. W tych wyrobach wyczuwalna jest ich klasa oraz zaangażowanie, jakie włożono w ich wytworzenie, co sprawia, że Glenallachie to destylarnia, która z pewnością zasługuje na swoją pozycję wśród innych marek tego typu.