Strona główna / Koniak / Dupuy Cognac

Dupuy Cognac

Cognac – producent, który musi sprostać określonym wytycznym i regulacjom

Wysokojakościowy Cognac Dupuy, jak zresztą wszystkie inne prawdziwe koniaki musi sprostać pewnym z góry narzuconym wytycznym. Te zawarte są w AOC Cognac – kraj, który produkuje koniak, czyli Francja (dokładnie region Charente oraz Charente-Martitime) musi wytwarzać go w ściśle określony sposób.

Apelacja Cognac czy też apelacja AOC, a innymi słowy – appelation d'origine controlée została wprowadzona dawno temu, bo w 1909 roku. Zawiera szereg przepisów na temat produkcji alkoholu. A wskazany trunek musi je spełniać, by mogło się go nazywać koniakiem. Nie inaczej jest z Dupuy Cognac…

Rzecz jasna wszystko zaczyna się od zbioru winogron. Owoce powinno się zrywać w odpowiednim momencie, dokładnie w czasie pełni ich rozkwitu, bo wówczas smak i zapach gron jest najintensywniejszy. Fermentacja zbiorów musi trwać dość długo, bo od 5 do 8 dni. Następnym krokiem jest podwójna destylacja – najlepiej między listopadem a marcem. Otrzymane w ten sposób białe wino powinno być starzone w dębowych beczkach, ale nie byle jakich! Drewno, z którym styczność ma koniak, musi być sezonowane minimum dwa lata. Poza tym powinno pochodzić z określonego regionu, a dokładnie lasów Tronuais.

Cognac Dupuy – cena za butelkę wysokojakościowego trunku

W naszej ofercie znajdziesz najlepszy Dupuy Cognac w wielu wariantach. Cena za butelkę trunku waha się w przedziale od ponad 200,00 do ponad 500,00 zł. Wyjątkiem jest Dupuy Cognac VS Tentation o objętości 50 ml. Alkohol kupisz za 30,00 zł. By podjęcie ostatecznej decyzji nie było problematyczne, warto zapoznać się z terminologią określającą poszczególne koniaki. Na butelkach wskazanych trunków można bowiem znaleźć skróty, takie jak VS, VSOP oraz XO. Co oznaczają?

VS oznacza tyle, co very special. Czasem na butelkach koniaku zamiast liter, znajdują się trzy gwiazdki. Jest to informacja o tym, że alkohol w dębowych beczkach dojrzewał co najmniej dwa lata. Dupuy VS Cognac to mieszanka trunków z Fine Champagne, Fins Bois oraz Bons Bois. Koniak stworzony ze szczepu Ugni Blanc leżakował w beczkach z francuskiego dębu Limousin. Delektujących się nim zachwyca głębokim, owocowym smakiem i waniliowymi nutami.

Koniak VSOP to koniak very superior old pale. Najmłodsza brandy w tej mieszance leżakuje co najmniej cztery lata. Warto wiedzieć, że o końcowym aromacie i smaku decyduje właśnie ona. I mimo, że średni wiek składowych trunków z reguły jest znacznie starszy, dodatek brandy leżakującej cztery lata sprawia, że alkohol określany jest właśnie, jako V.S.O.P.

XO, to po prostu extra old. Ta brandy ma w składzie okowitę leżakującą w beczkach z francuskiego dębu przez co najmniej sześć lat. Na ogół jednak, trunki określane jako XO leżakują znacznie dłużej, między innymi 20 lat!

W przypadku Dupuy Cognac osobną kategorią jest Dupuy Luxus Tentation w cenie 333,00 zł. Ten koniak stanowi kompozycję gron z regionu Grande Champagne, Petite Champagne oraz Fins Bois. Dojrzewający ponad 10 lat w beczkach z dębu francuskiego, zachwyca bursztynowym odcieniem.