Strona główna / Wino / Wino Węgierskie

Wino Węgierskie

Węgierskie wino – burzliwa historia i bogaty charakter

Węgry jako ważny, winiarski kraj na mapie Europy zdefiniowały się dawno, bowiem w czasach starożytnych; tereny Węgier zaopatrywały w wino rzymskich cesarzy, a później – europejskich królów. Każdy chciał mieć na swoim dworze butelki wytwornego, węgierskiego wina tokaj – jednego z najbardziej znanych symboli Węgier. I jeszcze sto lat temu Węgry były jednym z największych producentów wina; na nieszczęście, zmieniło się to mocno w epoce wojen i politycznych przemian. Współcześnie jednak węgierskie wino wraca do łask, a lokalne winnice ciężko pracują, by odbudować zasłużoną renomę. Przyczynia się do tego chociażby fakt, że znaczna część produkowanego wina jest przeznaczona na eksport – dlatego tak łatwo jest nam się z węgierskimi trunkami zapoznawać, do czego serdecznie Państwa zapraszamy! Sklep eszampan.pl oferuje wybór świetnego wina węgierskiego, z niepowtarzalnym tokajem na czele.

Tokaj czy „egerska bycza krew”? – charakterystyczne wina węgierskie

Kluczową cechą wina z Węgier jest jego różnorodność. Setki uprawianych szczepów winorośli, zarówno endemicznych, jak i międzynarodowych, połączone z pasją i zaangażowaniem pracujących przy nich winiarzy oraz zamiłowaniem do tworzenia nietuzinkowych kupaży czynią odkrywanie tamtejszego wina i węgierskich regionów winiarskich naprawdę fascynującą przygodą. Oczywiście, kilka odmian jest dla węgierskiej tradycji szczególnie ważnych – a wśród nich kultowy tokaj oraz tajemniczy egri bikavér.

Wino z Tokaju – węgierskiego regionu o wielowiekowej tradycji, cieszy się międzynarodową sławą, także i w Polsce. Wyjątkowy mikroklimat regionu sprzyja produkcji najznakomitszego wina słodkiego ze starannie wyselekcjonowanych szczepów winogron. Sekretem smaku tokaju jest szlachetna pleśń pokrywająca winogrona. To ona, w czasie długiego procesu fermentacji, nadaje winu doskonale skoncentrowanej słodyczy, która utrzymuje się w butelce przez długie, długie lata. Słodkie wina z Tokaju mogą leżakować bowiem nawet przez 200 lat, jedynie zyskując walorów smakowych i aromatycznych. Nic więc dziwnego, że na królewskich dworach przez wieki cieszyły się tak wielkim uznaniem i stanowiły symbol statusu władcy. Miłość koneserów win słodkich do węgierskiego tokaju trwa jednak do dziś i nie zapowiada się, by miało to kiedykolwiek ulec zmianie.

Najbardziej znanym z kolei czerwonym winem z Węgier jest egri bikavér – co dosłownie oznacza „egerską byczą krew”. O powstaniu tej nazwy krążą legendy; jedna z nich głosi, że „bycza krew” dawała siły obrońcom twierdzy Eger przed najazdem Turków. Samo wino przeważnie ma wytrawny bądź półwytrawny charakter i stanowi kupaż wielu szczepów winogron. Podstawę kompozycji stanowi jeden z lokalnych szczepów - kékfrankos bądź, znana w Polsce, kadarka; do produkcji tych czerwonych win wykorzystuje się również międzynarodowe odmiany, takie jak cabernet sauvignon, pinot noir, merlot czy zweigelt. Egerska bycza krew, dzięki tak rozbudowanej mieszance odmian, wyróżnia się głęboką barwą, wyczuwalną teksturą tanin oraz mocnym smakiem – doskonale oddającym charakter węgierskiej pasji do wina.