Prosecco

Włoskie prosecco – wykwintny smak dla każdego

Chyba najpopularniejszym wyborem spośród włoskich win jest prosecco. Pokochaliśmy je tutaj, w Polsce – pokochali je także miłośnicy wina na całym świecie. Te musujące wino wyróżnia się przede wszystkim lekkością i świeżym, owocowym aromatem, który prowadzi nas myślami wprost nad słoneczne wybrzeże Adriatyku. To właśnie na północy Włoch, w regionie Veneto, rośnie szlachetny szczep winogron – glera, z którego produkuje się właśnie wino prosecco. Prawdziwym skarbem jest oczywiście wino z grand cru – mikroregionu w Veneto, w którym produkcja wina odbywa się bez udziału maszyn. Tak ekskluzywne wino spotkamy pod nazwą prosecco superiore.

Dużo można by powiedzieć o smaku tego musującego wina – jest lekki, nie przytłacza podniebienia; jednak można w nim wyczuć nuty jabłek, moreli i gruszek. Aromat jest za to, a jakżeby inaczej, prawdziwie włoski: pełen pomarańczy i orzeźwiających cytryn. Oczywiście, każda butelka będzie miała także swój własny, niepowtarzalny charakter; by go poznać, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty wina prosecco w atrakcyjnych cenach.

Prosecco białe czy różowe – o rodzajach włoskiego trunku

Wśród dostępnych na rynku rodzajów wina prosecco wyróżnić możemy dwie najważniejsze wersje: białą oraz różową.

Białe, musujące prosecco to absolutna klasyka. Spośród wszystkich win włoskich to właśnie ono najczęściej pojawia się na stołach całego świata. Ze względu na swoją barwę często porównuje się je do szampana. Jednak, w przeciwieństwie do niego, nie podlega fermentacji i nagazowaniu w butelce, lecz w metalowej kadzi. Zmienia to niebagatelnie jego charakter – białe prosecco jest lżejsze w smaku, z przewagą świeżych, owocowych nut. Czyni to z niego zarówno świetny aperitif, jak i orzeźwiający trunek do poczęstowania nim znajomych w trakcie lekkiego, wieczornego posiłku.

W kieliszkach miłośników prosecco często pojawia się także jego różowa odmiana. Jej sekretem są truskawki; wzbogacone nimi wino ma aksamitny, przyjemny dla podniebienia posmak oraz perłową barwę. Dzięki temu, podobnie jak białe prosecco, idealnie wpasuje się do letniego, wieczornego spotkania w gronie przyjaciół; otwiera także wiele ciekawych możliwości, jeśli chodzi o przygotowywanie drinków. Bo tak – prosecco jest świetną bazą do owocowych koktajli!

Prosecco, podobnie jak inne rodzaje wina, dzielimy także według zawartości cukru – czyli stopniami wytrawności. Wyróżniamy między innymi :

  •  - brut - z najmniejszą ilością cukru - najbardziej wytrawne prosecco;
  •  - extra dry, delikatnie wytrawne;
  •  - dry lub secco, z wyraźną nutą słodyczy – to wino prosecco półsłodkie.