Strona główna / Wino / Wino Austriackie

Wino Austriackie

Wino z Austrii – jakość do odkrycia

Tradycje winiarskie Austrii trwają już od czasów Cesarstwa Rzymskiego; rozwijały się prężnie przez wieki by współcześnie przeżyć prawdziwy rozkwit. Austriackie wina święcą triumfy na międzynarodowych konkursach i są coraz częściej wybierane przez koneserów, przede wszystkim za niezwykle zindywidualizowany charakter każdej butelki. Austriacy stawiają bowiem na jakość, nie na ilość – częściowo jest to efekt małych powierzchni upraw, które zmusiły producentów do zarzucenia pomysłów na produkcję masową i walkę z europejskimi gigantami. W zamian za to otrzymujemy szeroką gamę win o wysokiej jakości, produkowanych przy zastosowaniu metod łączących najnowsze rozwiązania techniczne z troską o naturę.

Wino austriackie często jest owocem pracy małych zakładów, łączących z winiarstwem inne formy działalności rolniczej. Wiele z takich win jest bardzo trudno dostępnych; stosunkowo mała bowiem część butelek jest przeznaczana na eksport. Najwyraźniej Austriacy lubią sami cieszyć się smakiem swoich trunków – i nic dziwnego, ponieważ są one naprawdę wyjątkowe i zasługują na uznanie szerszego grona smakoszy. Zapraszamy zatem do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie proponujemy kilka ciekawych win z Austrii czekających tylko, by je odkryć.

Najważniejsze wina na mapie Austrii

Wśród rodzimych odmian win austriackich na pierwszy plan wysuwa się gruner veltliner – najczęściej uprawiany szczep w Austrii, który stanowi ponad 30% tamtejszej produkcji. Wino z tej odmiany jest doskonałą wizytówką austriackich winnic; białe i orzeźwiające, z wybijającymi się owocowymi nutami jabłek i cytrusów, wyróżnia się jakością smaku i gwarantuje niezapomniane doznania naszym zmysłom.

Na tej samej półce możemy postawić również inne, białe szczepy winogron; przede wszystkim popularnego rieslinga oraz muller thurgau, których winifikacja dostarcza świetnych, wytrawnych lub słodkich win białych. Lokalnymi odmianami są również traminer, muskateller czy rotgipfler; spośród szczepów międzynarodowych uprawia się chociażby chardonnay.

Jeżeli chodzi o wina czerwone, Austria chwali się również przede wszystkim lokalnymi odmianami. Zweigelt, sankt lauren oraz blaufrankisch dają wina o mocnym, owocowym smaku z wyczuwalnym, lokalnym charakterem. Spotkamy także uprawy odmian międzynarodowych, takich jak merlot czy cabernet sauvignon.

A jak winiarska Austria prezentuje się na mapie? Ze względu na wysoką górzystość kraju, produkcja win koncentruje na wschodzie, w Dolnej Austrii. Kluczowe regiony, do których zaliczymy m.in. Wachau, Kamptal oraz Kremstal, leżą nad samym Dunajem – to tam powstają najlepsze, austriackie wina białe. Swoimi tradycjami pochwalić się może także Wiedeń, stolica kraju. Miasto, co jest ewenementem na skalę Europy, ma nawet swoją własną apelację dla wina białego, zaś jego winnice dotykają nawet zachodnich dzielnic królewskiego miasta. Produkcja win musujących i spokojnych, win słodkich oraz wytrawnych, to także domena regionu Weinviertel, bliskiego granicy z Czechami. Tamtejsze winnice to przede wszystkim różnorodność smaków i szczery, lokalny charakter. Z kolei Burgenland, wyróżniający się dosyć ciepłym klimatem, to region produkcji zarówno wytrawnych, czerwonych odmian jak i świetnych win słodkich późnego zbioru.