Strona główna / Wino / Wino Różowe / Wino różowe wytrawne

Wino różowe wytrawne

Wino różowe wytrawne

Nie dość, że smakuje wyjątkowo, to również pięknie wygląda. Z tego powodu zdaje się być idealnym prezentem na każdą okazję, zwłaszcza dla kobiety. Wino wytrawne różowe powstaje najczęściej w ten sam sposób, co wino czerwone, jednak sam proces fermentacji jest nieco zmodyfikowany i trwa zdecydowanie krócej. To właśnie skrócony czas fermentacji powoduje, że dobre wino różowe wytrawne sprawia wrażenie słodszego i lżejszego smaku, niż jest w rzeczywistości.

Jak smakuje wino różowe wytrawne?

Wino wytrawne różowe charakteryzuje się głębokim i jednocześnie orzeźwiającym smakiem i aromatem z dającymi się wyczuć owocową nutą truskawki, maliny czy poziomki. Kosztując wino różowe wytrawne, wyczuwamy wprawdzie wyraźną kwasowość, jednak jest ona zdecydowanie łagodniejsza niż w przypadku win czerwonych. Popularny Pinot o niezwykle owocowym charakterze wydaje się być idealnym towarzystwem zarówno podczas popołudniowego aperitifu, jak i podczas kolacji, w której główną rolę odgrywają np. owoce morza.

Wino wytrawne różowe – do czego podawać kieliszek tego rodzaju wina?

Wina różowe w wersji wytrawnej są dużo lżejsze od swoich czerwonych odpowiedników, pasują więc idealnie do wszelkiego rodzaju deserów: zarówno do ciast, jak i do lodów lub czekolady. Dobre wino różowe wytrawne świetnie czuje się w towarzystwie dań składających się z białego mięsa, ryb i innych owoców morza. Smak wina świetnie współgra ze smakiem lekkich sałatek i sezonowych warzyw. Wino różowe wytrawne, w zależności od rodzaju, może pasować także do dań makaronowych oraz pizzy.

Jak podawać wino wytrawne różowe?

Przed podaniem różowego wytrawnego wina należy umieścić butelkę w lodówce i schłodzić do odpowiedniej temperatury. Przyjmuje się, że wino wytrawne różowe smakuje najlepiej w temperaturze od około 10 do 12 stopni Celsjusza. Niektóre rodzaje różowych win można schłodzić nawet do temperatury od 7 do 9 stopni Celsjusza. Nie ma potrzeby, aby kieliszek do różowego wina był równie szeroki jak ten do wina czerwonego. Wino różowe wytrawne można podawać z powodzeniem w nieco węższym, tulipanowym kieliszku na długiej nóżce.