Szkocja słynie z trunków, które zdobyły miłośników na całym świecie. Jednym z nich jest whisky Glenglassaugh. Ten złocisty napój to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek tego typu i często można go spotkać w kolekcjach osób, które zajmują się tym zagadnieniem hobbystycznie lub zawodowo. Na rynku dostępne są różne odmiany Glenglassaugh, dzięki czemu każdy może wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada. W ten sposób łatwo przekonać się, dlaczego wciąż zdobywa ona entuzjastów i cieszy się popularnością. Należy ona do kategorii single malt, co znaczy, że produkuje się ją z jednego rodzaju słodu.
Jak wiele innych wyrobów, także i whisky pochodzi ze Szkocji. Destylarnia położona jest w bardzo malowniczej okolicy na obrzeżach rejonu Speyside, czyli na północno-wschodnich terenach kraju. Założono ją w roku 1875, a zrobił to lokalny przedsiębiorca o nazwisku James Moir. Pomogli mu w tym dwaj siostrzeńcy, William i Alexander Morrison. Produkcja whisky Glenglassaugh miała być przedłużeniem biznesu z branży spożywczej, jakim kierował wówczas Moir. Po śmierci pierwszego właściciela gorzelnia została sprzedana przez jego rodzinę i ostatecznie trafiła do spółki Highland Distillers, która jest zależna od The Edrington Group.
Jak każdy inny alkohol, Glenglassaugh wyróżnia przede wszystkim jej smak. Jest on bardzo świeży, dębowy i nieco także spirytusowy. Można w nim wyczuć między innymi banany, ale w czasie degustacji da się także rozpoznać tam karmel, jabłka czy płatki zbożowe. W innych propozycjach z pewnością odnajdziesz też czekoladę, miód, pomarańczę, wiśnię, przyprawy korzenne, śliwki czy orzechy włoskie. Ponieważ niektóre wersje są stosunkowo młode, to wyraźnie pojawia się w nich dym. Do produkcji whisky Glenglassaugh wykorzystywany jest torf, jednak jego posmak nie jest aż tak mocny, jak w innych napojach.
To, co wyróżnia tę whisky, to fakt, że wśród trunków znajdują się dość wczesne i świeże propozycje, przez co idealnie nadaje się dla entuzjastów wyrazistych, dymnych aromatów. Leżakuje ona między innymi w beczkach po bourbonie i czerwonym winie. Trafia również do baryłek po sherry Oloroso i dojrzewa w drewnie po Tennessee whisky. Wszystko to wpływa na wyczuwalne w niej nuty. Nie sposób też pomylić tej pękatych, ale stylowych butelek, do których jest rozlewana.
Dostępna na rynku whisky Glenglassaugh to połączenie dwóch światów, szkockiego destylatu i słodu z amerykańskim drewnem, w jakim jest on następnie przechowywany. Jest to zatem bardzo ciekawe zestawienie, a jego efekty można określić mianem oryginalnych i intrygujących. Dodając do tego młodość tego trunku, mówi się już o nietuzinkowych wynikach, jakie osiąga ta destylarnia. Będzie to zatem świetna propozycja dla osób, które poszukują niebanalnych, złożonych kompozycji.
Po wybraniu odpowiedniej odmiany whisky Glenglassaugh często pada pytanie o to, jaki jest sugerowany sposób jej podawania. Przede wszystkim zazwyczaj się ją serwuje na czysto, by miała ona szansę doskonale zaprezentować wszystkie swoje aromaty i sekrety. Pija się ją także z wodą lub z kostkami lodu. Z powodzeniem może też stać się składnikiem koktajlu czy drinków. Wszystko zależy tu też od indywidualnych upodobań osoby ją spożywającej i jej gustu.
Młoda i świeża whisky z destylarni Glenglassaugh to wybór doskonały dla wszystkich, którzy cenią sobie oryginalne smaki i nietypowe aromaty i lubią próbować nowych rozwiązań. Z pewnością stanie się ciekawym dodatkiem do każdej kolekcji. Idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku osób, które dopiero chcą zgłębić świat whisky i jego tajemnice, jak i jako wybór dla smakoszy, którzy mają już za sobą wiele degustacji. Można ją na przykład wręczyć jako elegancki upominek w stylowym opakowaniu, które przyciąga spojrzenie i jest zdecydowaną ozdobą pękatej butelki.