Strona główna / Wino / Wino Białe / Wino białe półsłodkie

Wino białe półsłodkie

Białe wina półsłodkie

Cieszą się dużą popularnością i są jednym z najczęściej dokonywanych wyborów, jeśli chodzi o ten trunek. Delikatny smak cytrusów, jabłek lub owoców tropikalnych przypadnie do gustu nawet osobie, która na co dzień niekoniecznie lubi sięgnąć po kieliszek wina. Białe wino półsłodkie charakteryzuje się orzeźwiającymi, delikatnymi nutami, które idealnie komponują się z lekką kolacją oraz z deserem. Dobre wino białe półsłodkie to też świetny pomysł na prezent na niemal każdą okazję.

Dobre wino białe półsłodkie – czym się charakteryzuje?

Wino białe półsłodkie dzięki odpowiedniej fermentacji łączy w sobie delikatną kwasowość i orzeźwiające akcenty owocowe. Dobre wino białe półsłodkie powinno charakteryzować się więc idealnym balansem pomiędzy słodkim a kwaskowym smakiem. Zależnie od winogron, z których są produkowane, mogą odznaczać się zarówno owocowymi, jak i kwiatowymi nutami smakowymi.

Wino białe półsłodkie – do czego pasuje?

Białe wino półsłodkie podawać można w towarzystwie rozmaitych dań. Latem może być świetnym dodatkiem do lodów lub świeżych owoców, a także lekkich sałatek. Orzeźwiający smak białego wina półsłodkiego sprawia, że jest częściej wybierane na popołudniowy aperitif jako wstęp przed właściwym posiłkiem. Dobre wino białe półsłodkie, takie jak np. niezwykle popularne Chardonnay, będzie wybornie smakować serwowane z delikatnym mięsem kaczym lub drobiowym czy z owocami morza. Białe wino półsłodkie może być również podawane z bakaliami, czy też z deską serów.

Jak podawać białe wino półsłodkie?

Sekret wydobycia całego bukietu smaku białego wina półsłodkiego tkwi w odpowiednim jego schłodzeniu oraz podaniu. Przede wszystkim powinno być przechowywane w lodówce tak, aby przed serwowaniem osiągnęło temperaturę od około 7 do 10 stopni Celsjusza. Wino białe półsłodkie podaje się w smukłym, tulipanowym kieliszku o długiej nóżce. Dopuszczalne jest również serwowanie białego wina półsłodkiego w nieco szerszym i okrąglejszym kieliszku, jednak znacznie mniejszym i węższym niż do wina czerwonego, aby zachować pożądaną niską temperaturę trunku na dłużej.