Strona główna / Whisky / Irlandia

Irlandia

Niedoceniana, walcząca o popularność whisky irlandzka – historia alkoholu

Eksperci i koneserzy dobrych alkoholi są zdania, że irlandzka whisky nie cieszy się popularnością, na którą bez wątpienia zasługuje. Wkład Irlandii w tradycję wyrabiania alkoholu jest ogromny. Mało tego – najprawdopodobniej na terenie właśnie tego kraju – whisky powstała. Już w VII wieku pędzono trunek, określając go wówczas jako wodę życia.

I choć z początku służył celom prozdrowotnym , z czasem stał się po prostu napojem alkoholowym. Znanym, cenionym i dość popularnym.

Tak było do przełomu XIX/XX wieku. Wówczas z powstała bowiem inicjatywa ograniczenia spożycia alkoholu na terenie Europy. Sankcje nałożone na wyspę, doprowadziły do swego rodzaju kryzysu na krajowym rynku alkoholowym. Później było tylko gorzej. Amerykańska prohibicja doprowadziła do tego, że destylarnie irlandzkie po prostu bankrutowały.

Po latach, rolę lidera w produkcji whisky przejęła Szkocja. I choć Irlandia podjęła wiele prób podreperowania swojej pozycji, większość z nich spełzło na niczym. Whisky irlandzka to zaledwie kilka procent ogólnoświatowej produkcji trunku. Doskonała w smaku i aromacie, bez wątpienia zasługuje na większe uznanie i możliwość poszerzenia oferty.

Whisky irlandzka vs. whisky szkocka – porównanie klasyków

Wobec dość niesprawiedliwych dysproporcji, warto porównać wskazane trunki. Irlandzka whiskey destylowana jest trzykrotnie, leżakowana w beczkach. Alkohol produkuje się z jęczmienia i słodu jęczmiennego. A za najpopularniejsze trunki tego typu odpowiada konsorcjum – Irish Distillers.

Z kolei szkocka whisky, a więc alkohol produkowany w Szkocji, powstaje z różnych zbóż, między innymi pszenicy. Destylowany dwukrotnie trunek w smaku jest dość ciężki, bardzo często przesiąknięty torfowymi nutami. Zasady produkcji szkockiej whisky określa Scotch Whisky Regulations 2009.

Whiskey Act – irlandzkie whisky produkowane według ściśle określonych zasad

Irlandzka whisky powstaje według określonych wytycznych. Produkcja i destylacja trunku regulowana jest poprzez Irish Whiskey Act. Dokument powstał na początku lat 80-tych i zawiera też wzmiankę na temat pisowni. Otóż whiskey irlandzka powinna być określana jako „whiskey” a nie „whisky”.

Poza tym, w dokumencie jest też zapis o pochodzeniu alkoholu. Aby ten mógł zostać określony jako irlandzka whisky, powinien powstać na terenie Irlandii lub Irlandii Północnej. Whiskey produkowana musi być przy udziale drożdży, dzięki którym zbożowy zacier fermentuje. Leżakować powinna co najmniej 3 lata, oczywiście w beczkach wykonanych z drewna. Wśród dodatków dopuszczalne są wyłącznie woda i karmel.

Dla whisky irlandzkiej charakterystyczne są nuty kwiatowe, zapachowe i smakowe. Poza nimi, niektórzy wyczuwają w niej owoce, a inni orzechy. Dla irlandzkiej whisky dość znamienna jest również określona konsystencja. Alkohol jest lekki, co w wyraźny sposób odróżnia go od szkockiej.

Irlandzka whiskey – najlepsze rodzaje irlandzkich whisky

Dobra irlandzka whisky ma oczywiście swoje rodzaje.

Pierwsza, czyli irlandzka whisky single malt bazuje na jednym, głównym składniku, a konkretnie zesłodowanym jęczmieniu. Single malt ma słodki smak, a jej konsystencja jest lekko oleista. Irish malt jest jednym z najpopularniejszych trunków z rodowodem szkockim.

Zaraz obok irish malt whiskey wymienić trzeba single pot still whiskey. Alkohol powstaje wyłącznie na terenie Szkocji. Pot still whiskey produkuje się na bazie słodowanego i niesłodowanego jęczmienia. Ma kremową teksturę, lekki smak i aromat. Przedostatni typ, to irish grain whiskey, czyli alkohol na bazie zesłodowanego jęczmienia oraz innych zbóż.

Ostatnia jest natomiast whisky blended, mieszanka kilku trunków.

W eszampan.pl znajdziesz wszystkie rodzaje szkockiej whisky. Zakupu możesz dokonać w zależności od gustu, potrzeb czy osobistych preferencji. Perłą oferty jest na pewno Jameson 4,5l, czyli jedna z najpopularniejszych whisky irlandzkich. Blend poddany potrójnej destylacji zamknięty jest w dużej 4,5 litrowej butelce na reprezentacyjnej kołysce.