Prawdziwa góralska cytrynówka charakteryzująca się delikatnym smakim cytryny, połączonym ze słodyczą naturalnego miodu.
Jest 29 produktów.
Połączenie wysokiej jakości polskiego alkoholu zbożowego z pigwą. Powstał w wyniku aż sześciokrotnej filtracji. Wzbogacony francuską dumą, czyli koniakiem. Przywraca do życia tajemnice zawarte w historycznych przepisach, opatrzony pieczęcią doskonałości.
Cytrynówka na bazie wysokiej jakości polskiego alkoholu. Pełna aromatów dojrzałych cytryn. Jej mętność jest wynikiem faktu, że zawiera cząstki owoców. Przywraca do życia tajemnice zawarte w historycznych przepisach, opatrzony pieczęcią doskonałości.
NALEWKA PIGWA JEST WYTWARZANA RĘCZNIE W WIELKOPOLSKIEJ MANUFAKTURZE WÓDEK. NALEWKA NA BAZIE SPIRYTUSU ORAZ ŚWIEŻYCH OWOOCÓW PIGWY ZAPEWNIA ŚWIETNE POŁĄCZENIE.
NALEWKA RABARBAR TO CIEKAWE I NOWATORSKIE POŁĄCZENIE. TAKA MIESZANKA GWARANTUJĘ LEKKOŚĆ I ORZEŹWIENIE.
Smak kakaowo-orzechowy przyniesie nam wszystkim na myśl łakocie. Smak ten przeplata się z elementami owoców oraz smakiem amerykańskiej whiskey, której dodano do tej nalewki.
Księżycówka Klasztorna to alkohol wyjątkowy. Alkohol zbożowy został połączony z destylatem gruszkowym. Gruszki te są wyraźnie wyczuwalne w smaku oraz aromacie tworząc idealne połączenie.
Wysokiej jakości alkohol zbożowy z dodatkiem destylatu śliwkowego na bazie krystalicznie czystej wody. Wyczuwalne w smaku oraz aromacie dojrzałe śliwki tworzą idealne połączenie.
Klasyczna wiśniowa nalewka połączona z rumem.
Alkohol na bazie wysokiej jakości spirytusu. Wyczuwalne są w nim dojrzałe, słodkie owoce malin oraz zrównoważony smak kwiatu lipy, który nadaje łagodności. Smak przełamany nutą liściastą. Nalewka rozgrzewa i wspaniale komponuje się z herbatą w zimowe, mroźne wieczory.
Nalewka powstała na bazie soku z pigwy oraz syropu z pędów sosny. Wyczujemy w niej dużo aromatów leśnych, żywicy, igliwia, przełamanych rześkością pigwy. Charakteryzuje się wyczuwalną w znacznym stopniu cierpkością oraz kwasowością. Można dodawać ją do herbaty w chłodne wieczory lub pic na lodzie w cieplejsze dni.
Klasztorna Wiśniówka to trunek stworzony na bazie wysokiej jakości polskiego alkoholu zbożowego, sześciokrotnie filtrowanego, oraz krystalicznie czystej wody. Pełna aromatu soczystych, polskich wiśni, wzbogacona karaibskim rumem, który dodaje jej subtelnego, rozgrzewającego charakteru.
Nalewka Wiśnie z Czekolady to wyjątkowy trunek, który oferuje nową interpretację klasycznego smaku. Kto potrafi oprzeć się urokowi czekoladowych wiśni? Producent podszedł do tematu kreatywnie, usuwając czekoladową powłokę z wiśni i przekształcając je w nalewkę. W efekcie powstał aromatyczny i bogaty w smak napój, który oddaje istotę ulubionych pralin, a do tego charakteryzuje się imponującą zawartością alkoholu wynoszącą 22,5%.
OVII Nalewka Kawowa Aronia to prawdziwa perła wśród naszych nalewek. Wyjątkowo gładka i łagodna, lecz jednocześnie bogata w głęboki smak aronii, subtelnie uzupełniony aromatycznym akcentem kawy. Pełna delikatnej słodyczy, która podkreśla owocowy charakter, nie przytłaczając go. Jak każda z naszych nalewek, swoją podróż rozpoczyna od żytniego alkoholu, w którym macerują się owoce i sok z aronii. Pod koniec procesu dołącza kawa, nadając nalewce pełnię smaku. Kawowa Aronia doskonale smakuje zarówno lekko schłodzona, jak i serwowana w temperaturze pokojowej.
Nalewka jaśminowa na płatkach jaśminu to alkohol z herbacianą nutą o zaskakująco łagodnym i harmonijnym smaku.
Limitowana edycja tradycyjnej, malinowej nalewki, wykonanej z malin zebranych w 2020 roku. Soczyście owocowa w smaku.
Nalewka aroniowo-jagodowa to idealne połączenie słodyczy i aromatu leśnej jagody z delikatną nutą cierpkiej i soczystej aronii.
Wspaniała podhalańska nalewka charakteryzująca się wyjątkowym korzennym aromatem litworu, wzbogacona smakiem naturalnego miodu. Arcydzięgiel litwor, pozyskany z własnej certyfikowanej uprawy stanowi najlepszą gwarancję jakości produktu.
Niezwykle aromatyczna nalewka sporządzona na bazie litworu i kwiatu czarnego bzu z dodatkiem miodu. Wyróżniona lokalnym certyfikatem jakości Marka Tatrzańska.
Wspaniała podhalańska nalewka charakteryzująca się wyjątkowym korzennym aromatem litworu, wzbogacona smakiem naturalnego syropu z pigwy.
Aromatyczna nalewka sporządzona ze świeżych owoców malin dojrzewających w słońcu leśnej polany. Z dodatkiem naturalnego miodu.
Wspaniała podhalańska nalewka charakteryzująca się wyjątkowym korzennym aromatem litworu, wzbogacona smakiem naturalnego syropu z borówki.
Nalewka charakteryzująca się wyrazistym smakiem i intensywnym aromatem bogatej w moc witamin czarnej porzeczki. Z dodatkiem naturalnego miodu.
NALEWKA MIRABELKA JEST WYTWARZANA RĘCZNIE W WIELKOPOLSKIEJ MANUFAKTURZE WÓDEK. NALEWKA NA BAZIE SPIRYTUSU ORAZ ŚWIEŻYCH OWOOCÓW MIRABELKI ZAPEWNIA UDANE WIECZORY JESIENNO-ZIMOWE I NIE TYLKO.
Nalewki
Nalewka – smaczny alkohol czy aromatyczny medykament? A może to i to?
Nalewki domowe znają doskonale wszyscy Polacy. Wyrabiane tradycyjnymi metodami alkohole są polecane przy różnego rodzaju dolegliwościach. Zdrowotne właściwości aromatycznych i rozgrzewających nalewek są znane od setek lat. Wśród ich właściwości leczniczych wymienia się kolejno:
- poprawę krążenia i pracy serca,
- łagodzenie objawów stanów zapalnych czy sezonowych infekcji, leczenie przeziębień,
- łagodzenie bóli i dyskomfortów w żołądku.
Przed laty, domowe nalewki stały się u nas tak popularne, że z czasem ruszyła masowa produkcja trunków tego typu. Ludzie docenili bowiem nie tylko prozdrowotne działanie wyciągów z owoców, ziół czy miodu, ale też walory smakowe nalewek.
Z czego robi się tradycyjne nalewki?
Klasyczne nalewki robi się między innymi z różnego rodzaju ziół lub przypraw, na przykład laskiej wanilii. Owoce, miód czy korzenie też bardzo często wykorzystywane są do produkcji trunków. W jaki sposób? Poszczególne składniki lub ich mieszanki zalewa się spirytusem albo wódką. Aby stworzyć nalewkę o słodkim smaku, najlepiej wybrać spirytus o zawartości alkoholu na poziomie 70%. Nalewki wytrawne i półwytrawne produkowane są z zalewu spirytusowego o 60% zawartości alkoholu. Z kolei za pomocą wódki można stworzyć aromatyczne, słabe nalewki o końcowej zawartości alkoholu na poziomie 20-25%.
Gotowa mieszanka musi zostać odstawiona w ciepłe miejsce, najlepiej zacienione. Gdy po kilku lub kilkunastu tygodniach zostanie przefiltrowana i rozlana do butelek – należy bezwarunkowo umieścić ją w chłodzie. Tylko w takich warunkach alkoholowy wyciąg nabierze bowiem głębokiego smaku. Uwydatni się też jego charakterystyczny aromat.
W dużym skrócie – klasyczna nalewka powstaje w wyniku maceracji. Co bardzo istotne, praktycznie każdy przepis na nalewkę uwzględnia pewien słodki dodatek. Chodzi oczywiście o cały cukier lub wkład z syropem cukrowym. Ten drugi wybierany jest nieco częściej, ponieważ lepiej rozpuszcza się w alkoholu, przez co trunek nie mętnieje.
Rodzaje nalewek – nalewki owocowe, ziołowe, miodowe i korzenne
Przepis na dobre nalewki to prawie zawsze połączenie wielu różnych składników. Wśród najpopularniejszych nalewek wymienia się:
- nalewki owocowe – między innymi malinówki, wiśniówki czy pigwówki,
- nalewki miodowe – krupnik albo wrzosówki,
- nalewki korzenne – anyżówki lub imbirówki,
- nalewki ziołowe – na przykład nalewki miętowe.
Z czym podawać poszczególne nalewki? Do deserów poleca się oczywiście nalewki słodkie. Natomiast jako aperitif najlepiej smakują nalewki wytrawne. Z kolei po posiłku dobrze wypić nalewkę miętową, która pomoże w prawidłowym, bezproblemowym trawieniu jedzenia. Do mięs takich, jak wieprzowina, dziczyzna czy wołowina najlepiej pasuje nalewka półsłodka albo półwytrawna. Wyjątkiem jest indyk, który świetnie smakuje w towarzystwie nalewki wytrawnej, na przykład brzoskwiniówki.
Ciekawa oferta nalewek w eszampan.pl – nasze typy!
Nasz sklep może pochwalić się naprawdę kuszącą ofertą nalewek o różnych smakach i w różnych cenach. Którą polecamy szczególnie? Dla przykładu…
Nalewka Staropolska Jaśminowa to propozycja dla tych, którzy wprost uwielbiają pić herbatę. Stworzona na bazie płatków jaśminu nalewka, jest niezwykle łagodna i delikatna w smaku. Ciekawa nalewka, na pewno godna polecania – to Nalewka Tatrzańska Malinówka i Nalewka Tatrzańska Czarna Porzeczka. Z tej samej serii jest Nalewka Tatrzańska Bezkurcyjo Pigwowa, a więc podhalański wyrób o wyjątkowym, korzennym aromacie. Trunek wzbogacony naturalnym syropem z pigwy wręcz zachwyca głębokim smakiem.
Wielkopolska Manufaktura Wódek stworzyła serię nalewek, które też z czystym sumieniem polecamy. Wśród wybornych kompozycji znajduje się między innymi pigwa, mirabelka, wiśnia czy rabarbar. W bardzo atrakcyjnej cenie proponujemy zaś Nalewki Klasztorne – Klasztorną Deserową, Klasztorną Rzemieślniczą i Klasztorną Księżycówkę. W trunkach wyczuć można kolejno: kakao, orzechy, aromaty śliwki oraz gruszki.