Strona główna / Wódka / Wódka Czysta

Wódka Czysta

Wódka – nasze alkoholowe dobro narodowe

Nie jest do końca jasne czy wódka wywodzi się z Polski, Rosji, czy z krajów skandynawskich. Źródeł jest bowiem za mało, by z całą stanowczością stwierdzić, który kraj jest jej ojczyzną.

Swego czasu wyzwania podjęło się Muzeum Polskiej Wódki i ustaliło, iż polscy kupcy, jadąc na wschód, wymieniali gorzałkę na inne produkty. Wzmianka historyczna utwierdza więc w przekonaniu, że to właśnie nasz kraj jest kolebką trunku. Wódka czysta większości z nas, ale również mieszkańcom Europy, a nawet świata – kojarzy się właśnie z naszym krajem.

I nie ma w tym nic dziwnego, bo na terenach dzisiejszej Polski sposób na wyrabiane, czyli destylację wódki znany był już w czasach średniowiecza. Wówczas trunek uważano jednak za medykament, który służył celom medycznym i prozdrowotnym. Przełom XV i XVI wieku to już czas, w którym czysta wódka stała się alkoholem w pełnym tego słowa znaczeniu.

Ówczesna wódka produkowana była z polskiego żyta. Rozkwit jej produkcji i handlu nastąpił w XVI stuleciu, za panowania ostatnich Jagiellonów. Na jej temat zaczęto nawet pisać teksty naukowe, tak zwane traktaty. Szlachta wzbogacała alkohol imbirem, gałką muszkatołową czy goździkami, a przy dworkach wznosiła własne gorzelnie!

Wiek XIX, a więc czas rewolucji przemysłowej to moment, w którym małe zakłady zaczęły przeistaczać się w ogromne koncerny przemysłowe, skupione właśnie na produkcji wódek. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło natomiast modę na koktajle – polskie wódki czyste zaczęto mieszać z innymi składnikami i tworzyć w ten sposób oryginalne, alkoholowe napoje.

Rodzaje wódek – wódka czysta niejedno ma imię!

Tradycyjna wódka to nic innego jak rozcieńczony wodą spirytus rektyfikowany. Produkowana jest z ziemniaków, pszenicy albo żyta. Składniki poddaje się fermentacji, a następnie oczyszczaniu. Uzyskana w ten sposób ciecz jest destylowana, by finalnie pozostał wyłącznie destylat. Ten poddaje się filtracji, na przykład za pomocą kryształów górskich. Powstały alkohol ma więcej niż 40% przypisywane wódce, dlatego rozcieńcza się go wodą. Ewentualne przyprawy czy dodatki owoców powodują, że powstaje osobna kategoria, czyli wódka smakowa.

Rodzaje wódki czystej:

  • wódka zwykła – wódka produkowana ze spirytusu rektyfikowanego, rozcieńczanego wodą,
  • wódka wyborowa – wódka powstająca po dwukrotnej destylacji,
  • wódka luksusowa – wódka powstająca po wielokrotnej destylacji,
  • wódka premium i superpremium – wódka powstająca po wielokrotnej destylacji i filtracji.

Wódki czyste, innymi słowy wódki białe wyróżnia szlachetny smak i specyficzny aromat. Przykładem trunku jest Żubrówka Biała Wódka – jedna z ulubionych i najczęściej kupowanych wódek w naszym kraju. Poza wódkami czystymi, wyróżnić można także wódki gatunkowe:

  • wódka zwykła – to składowa destylatów owocowych i ziołowych,
  • wódka naturalna – produkowana jest na bazie destylatów nierektyfikowanych,
  • bimber – trunek wyrabiany na bazie spirytusu destylowanego i nierektyfikowanego.

Pozostałe gatunki wódki, to wódki wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie.

Tradycyjna wódka czysta i sposób jej podania

Na polskich stołach wódka jest obecna już od dawna. Nikt nie wyobraża sobie tradycyjnego, polskiego wesela bez krystalicznie czystej wódki podawanej gościom. Co ciekawe, spośród wszystkich wysokoprocentowych trunków, Polacy najczęściej decydują się właśnie na gorzałkę. Piją ją „na czysto” lub w formie drinków. Wśród kultowych można wymienić Krwawą Mary, Kamikaze lub Wściekłego Psa.

Wódki polskie, ale i zagraniczne wódki czyste stanowią sporą część oferty naszego sklepu. Ze swojej strony polecamy Pawlinę. To polska wódka w atrakcyjnej cenie, powstała na bazie krystalicznie czystej wody i luksusowego spirytusu. Trunek, swój wyjątkowo łagodny smak zawdzięcza starannej destylacji i selekcji składników. Inna ciekawa pozycja, to wódka Pravda wytwarzana z czystej wody i wysokojakościowego spirytusu. W pierwszej kolejności filtrowana jest węglem z polskich drzew. Nie tylko my uważamy, że zasługuje na uwagę. Na rynku uważana jest bowiem za jedną z lepszych wódek.

Mamy także propozycję dla osób unikających glutenu – Stolichnaya Gluten Free Vodka, to litewski produkt dla osób borykających się z celiakią. Z kolei za najbardziej oryginalne pozycje uważamy te, które stworzyła Wielkopolska Manufaktura Wódek. O Ja Cię Chrzanię, to wódka z dodatkiem chrzanu. Wódka Miracle Rose Gold 38% na bazie krystalicznej wody, o łagodnym smaku, dedykowana jest przede wszystkim kobietom.