Miód Pitny

Co to jest miód pitny i w jaki sposób pić miodowy alkohol?

Miód pitny jest napojem alkoholowym, którego historia (przynajmniej oficjalnie) sięga średniowiecza. Jest jednak wiele przesłanek mówiących o tym, że takowy mógł pojawić się już w starożytności! Produkowany niemal na całym świecie, to właśnie w Polsce cieszył się największą popularnością.

Polskie miody pitne uchodziły i nadal zresztą uchodzą za najsmaczniejsze. O napoju miodowym trzymanym w starych, dębowych beczkach pisał nawet nasz wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz w swoim dziele pt. „Pan Tadeusz". Rodzime miody pitne wyróżnia bardzo długi proces fermentacji, niesamowicie gęsta konsystencja i oczywiste walory smakowe. W średniowieczu były podawane na wszystkich, istotnych uroczystościach.

Wino z miodu, jak niektórzy określają klasyczny miód pitny, to napój alkoholowy powstający w wyniku fermentacji miodu pszczelego. Uzyskany w ten sposób napój, rozcieńcza się wodą. Jak wobec tego pić miód pitny i delektować się jego wyśmienitym smakiem?

Miodami pitnymi można raczyć się w czystej ich postaci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć je z innymi składnikami i sporządzać w ten sposób pyszne drinki. Dość mocny koktajl wymaga połączenia miodu pitnego, wódki, soku ananasowego i toniku. Coś lżejszego – soku jabłkowego, miodu pitnego, niegazowanej wody, mięty, lodu i cytryny.

Rodzaj miodu pitnego – miód pitny trójniak a dwójniak oraz pozostałe typy miodów pitych

Tradycyjne miody pitne dzieli się na półtoraki, dwójniaki, miody pitne trójniaki oraz miody pitne czwórniaki. Wszystkie wymienione różni sposób rozcieńczania brzeczki miodowej. Im bardziej rozcieńczona – tym trunki szybciej dojrzewają. W tym zestawieniu najszybciej gotowe do spożycia są więc trójniaki i czwórniaki, choć te pierwsze są nieco mocniejsze od drugich. W przypadku półtoraków okres leżakowania jest najdłuższy, a zawartość wody najmniejsza. Ten miód jest zatem najmocniejszy. Dwójniaki dojrzewają zwykle około 5 lat. Trójniaki i czwórniaki leżakują najkrócej, bo od roku do 2 lat. Stosunek miodu do ilości wody w poszczególnych rodzajach trunku prezentuje się następująco:

  • - półtoraki – litr miodu na 0,5 litra wody,
  • - dwójniaki – litr miodu na litr wody,
  • - trójniaki – litr miodu na 2 litry wody,
  • - czwórniaki – litr miodu na 3 litry wody.

Kolejny podział dotyczy sposobu przygotowania brzeczki. Tu wyróżnia się miody pitne sycone oraz miody pitne nienasycone. Pierwsze wlewa się do gorącej wody, a drugie rozpuszcza w wodzie całkowicie zimnej lub letniej. Niestety, obydwie metody mają swoje wady. Miód sycony podczas warzenia traci na objętości, dlatego dolewa się do niego wody.

Z kolei druga metoda nie eliminuje drobnoustrojów, które bardzo często mają wpływ na ostateczny smak wyrobu.

Ostatnia typologia (biorąca pod uwagę sposób doprawiania miodów) wymienia cztery rodzaje miodów pitnych, a mianowicie:

  • miód zwyczajny – trunek powstały wyłącznie na bazie miodu i wody, ewentualnie kwasku cytrynowego,
  • miód owocowy – alkohol powstały na bazie moszczu owocowego,
  • miód chmielowy – alkohol z dodatkiem chmielu,
  • miód korzenno-ziołowy – trunek doprawiony cynamonem, imbirem, miętą, pieprzem, migdałami czy wanilią.

Tradycyjny miód pitny – cena za butelkę trunku z miodu pszczelego

Miodem pitnym godnym polecenia jest na pewno dostępny w naszym sklepie Półtorak Piasecki. Za butelkę o pojemności 0,75 l trzeba zapłacić 85,00 zł. Alkohol, który nie był poddawany obróbce termicznej, może się pochwalić aż sześcioletnim okresem leżakowania. Innym oferowanym przez nas półtorakiem jest Miód Pitny Półtorak Tatrzański, stworzony na bazie miodu z polskich pasiek.

Wśród dwójniaków i trójniaków polecamy kolejno: Miód Pitny Kasztelański, Miód Pitny Dwójniak z sokiem malinowym lub Miód Pitny Rycerski Trójniak. Co ciekawe, wśród znawców i koneserów win wytrawnych panuje przekonanie, że najsmaczniejsze są tak zwane czwórniaki. Jeśli więc jesteś wielbicielem trunków o wskazanym charakterze, powinieneś zdecydować się na najkrócej dojrzewający miód pitny – klasyczny czwórniak.