Strona główna / Wino / Wino Polskie

Wino Polskie

Polskie wino – warto je odkryć!

Kraj nad Wisłą rzadko kiedy kojarzy nam się z winem – a przecież tutejsze tradycje winiarskie sięgają setek lat! Zainteresowanie uprawą winorośli było w Polsce żywe już w czasach średniowiecza, gdy uprawami i produkcją szlachetnego trunku trudzili się przybywający na Dolny Śląsk oraz w okolice Zielonej Góry zakonnicy. Kilka wieków później nastąpił rozwój winiarstwa nad samą Wisłą, głównie na ziemi krakowskiej oraz sandomierskiej. Być może jednak to dzisiejsze czasy będziemy kiedyś określać złotą erą polskiego wina – trwa bowiem prawdziwy renesans uprawy winorośli w Polsce. Z pewnością sprzyja temu wzrost średnich temperatur w ciągu roku; klimat coraz bardziej przypomina ten, który przed setkami lat pozwolił na wzrost szlachetnych szczepów winorośli. Z drugiej jednak strony, Polacy zaczęli doceniać smak lokalnego wina, a przy okazji – w wielu obudziło się pragnienie produkowania swojego własnego trunku.

Szukając dobrego, polskiego wina, trzeba spojrzeć w stronę małych producentów – rynek zdominowały winnice o uprawach nieprzekraczających często nawet hektara. Polskie wino i kształtująca się wokół niego kultura wciąż raczkuje – intensywnie się przy tym ucząc i szukając wzorców z krajów o wyrobionej tradycji winiarskiej. Dlatego uważamy, że wino polskie jest idealne dla tych, którzy kochają eksperymentować ze smakiem. Polskie wino jest bowiem takie, jak nasze winnice – poszukujące, odważne i świeże. W ofercie sklepu eszampan.pl przedstawiamy Państwu szeroki wybór win z polskich winnic, które z pewnością zaskoczą swoimi smakami i aromatami.

Szukamy dobrego, polskiego wina – jest w czym wybierać

Polskie winiarstwo stoi hybrydowymi odmianami winorośli. Szczepy krzyżówkowe, takie jak solaris, johanniter lub hibernal idealnie odnajdują się bowiem w tutejszym klimacie, pozwalając jednocześnie na zastosowanie zasad ekologicznej uprawy. Większość produkowanych w polskich winnicach win to trunki odmiany białej; takie także upodobali sobie polscy konsumenci. Nie trudno będzie jednak znaleźć również i przykłady dobrego wina czerwonego – tak jak mówiliśmy, polskie winnice kochają się w eksperymentach i poszukiwaniu idealnego smaku. Cieszy również fakt, że coraz więcej na polskim rynku dostępnych jest lokalnych win musujących; chociaż w ich produkcji specjalizuje się ledwie kilka winnic, oferowane przez nie wina wyróżniają się i osiągają sukcesy nie tylko w Polsce.

Najpopularniejszymi uprawianymi szczepami w Polsce są odmiany międzynarodowe. Warto wymienić chociażby chardonnay, seyval blanc, pinot noir czy, znanego jako król białych win, rieslinga. Spośród czerwonych winogron uprawia się m.in. regenta, rondo oraz cabernet cortis.

A jaki jest smak polskich win? Przede wszystkim czuć w nich, że klimat nad Wisłą nie jest typowym dla winiarskich krajów. W butelce szlachetnego trunku wyczujemy zatem odpowiednią dla chłodnych warunków kwasowość, wzbogaconą o nuty i aromaty polskich owoców. Polskie wina przyniosą na myśl jabłka, gruszki i jagody; w aromacie często pochwalą się świeżą miętą, bzem lub agrestem. Za stolicę polskiego winiarstwa uważa się Zieloną Górę. Rzeczywiście, na ziemi lubuskiej i Dolnym Śląsku ulokowało się wiele z najbardziej docenianych, rodzimych winnic – Winnica Gostchorze, słynąca z doskonałego „musiaka”, Winnica Equus czy Winnica Saint Vincent. Renesans polskiego winiarstwa dostrzeżemy jednak i w innych regionach kraju; coraz więcej na rynku bowiem win z Małopolski oraz Podkarpacia, dopiero budujących swoją winiarską tradycję.