Strona główna / Szampan

Szampan

Szampan z najlepszych winogron z Szampanii

Nie sposób wyobrazić sobie takich uroczystości, jak wesele czy urodziny, podczas których nie zostałby wzniesiony toast lampką szampana. Trunek ten jest też królem nocy sylwestrowej, podczas której o północy strzelają korki, aby do kieliszków można było wlać alkohol z bąbelkami. Przy czym warto wiedzieć, że czasami szampan zastępowany jest tańszym odpowiednikiem, czyli winem musującym sztucznie nasyconym dwutlenkiem węgla, który znacząco odbiega smakiem od oryginału. W naszym sklepie dostępne są wyłącznie wysokiej jakości oryginalne szampany, które powstały z najlepszych winogron, pozyskanych z certyfikowanych winnic z Szampanii. Jeżeli chodzi o ceny szampanów, to są one bardzo zróżnicowane. Na pewno faktem jest, że najlepsze szampany, które słyną na całym świecie, mają swoją cenę. Ale dobrą wiadomością pozostaje to, że drogie szampany można zamówić w wersjach mini, co oznacza, że zamiast 750 ml ich pojemność wynosi 200 ml. Wtedy za szampana w małych butelkach zapłacimy niecałe sto złotych. Natomiast jeśli będziemy chcieli postawić na oryginalny szampan w standardowej butelce o pojemności 750 ml, to w przypadku Dom Perignon Rose, rocznik 2008, cena będzie oscylowała w okolicach dwóch tysięcy złotych. Ale smak, którym wyróżnia się taki dobry szampan, jest tego absolutnie wart!

Ekskluzywne szampany i ich historia

Popularny w dzisiejszych czasach szampan z Champagne według legendy wynaleziony został przez francuskiego mnicha Dom Perignon. I to dość przypadkowo, ponieważ przelał on wino do butelek i zauważył, że po pewnym czasie korki zaczęły wystrzeliwać.  Wina musujące w XVII wieku podbiły serce rodziny królewskiej, a odpowiednia reklama sprawiła, że z czasem były popularne nie tylko wśród szlachty, ale również klasy średniej. Przy czym początkowo szampanem raczono się wyłącznie we Francji, a do innych państw trafił dopiero na początku XX wieku... Jak produkowane są drogie i luksusowe szampany? Otóż powstają one wyłącznie z wyselekcjonowanych winogron określonego rodzaju, które uprawiane są zgodnie z zasadami w regionie Szampanii. Przestrzegane jest między innymi to, aby winogrona tłoczone były odpowiednią metodą oraz aby dochodziło do wtórnej fermentacji, która ma na celu wytworzenie dwutlenku węgla. Do produkcji szampanów, niemalże wszystkich, wykorzystuje się szczepy winogron Pinot Noir i szczepu Chardonnay. Warto podkreślić, że najdroższe szampany powstają wyłącznie ze szczepów winogron rosnących na plantacjach w Szampanii i uprawiane są zgodnie z zasadami apelacji. Stąd też ceny szampanów oryginalnych są dość wysokie. 

Szampany półsłodkie i wytrawne

Podobnie jak klasyczne wina, tak samo ich musujący odpowiednik, czyli popularne szampany dostępne są w różnych wersjach smakowych. Bowiem ze względu na smak, szampany dzielą się na sześć rodzajów. W zależności od preferencji można zdecydować się na szampany wytrawne lub szampany półsłodkie, które cieszą się największym zainteresowaniem. Ale warto wiedzieć, że produkowane są też wina musujące w wersji bardzo wytrawnej, półwytrawnej oraz słodkiej. Ponadto można spotkać wino musujące z extra-sec, czyli szampanem, który plasuje się między szampanem wytrawnym a półwytrawnym. Ceny szampanów, o których mowa, bywają wysokie, ale smak prawdziwego szampana jest za to obłędny. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą najwyższej jakości ekskluzywnych szampanów! Gwarantujemy, że nasza cena szampanów jest bezkonkurencyjna!