Strona główna / Wino / Wino Czerwone

Wino Czerwone

Wino czerwone i jego produkcja

Różne odmiany wina czerwonego doceniane są przez koneserów na całym świecie. Proces powstawania tego trunku rozpoczyna się od zebrania czerwonych winogron. Czynność ta może być wykonywana ręcznie bądź mechanicznie. Następnie bardzo ważne jest dokonanie selekcji, podczas której usuwane są wszystkie te winogrona, które nie spełniają norm jakości. A zatem są niedojrzałe, uszkodzone, nadgnite czy spleśniałe. Kiedy pozostaną wyłącznie najlepsze winogrona, wówczas przychodzi czas na ich odszypułkowanie i zgniecenie na miazgę przy pomocy specjalnego młynka. Wina czerwone najczęściej powstają z takich szczepów, jak Cabernet Sauvignon, Pinot Noir czy Merlot. Wszystkie te odmiany charakteryzują się tym, że skórka gron jest koloru granatowego lub wręcz czarnego. Jest to bardzo ważne w procesie produkcji wina czerwonego, ponieważ w zdecydowanej większości miąższ winogron jest jasny, a barwniki zawarte są jednie w skórkach winogron. W procesie maceracji zostają one uwolnione i właśnie im zawdzięczamy piękny, czerwony kolor wina. W przypadku młodych win barwa będzie intensywnie fioletowa. Dojrzałe wino czerwone charakteryzuje się ceglaną czerwienią, natomiast starsze roczniki posiadają odcienie brązu. Jeżeli chodzi o dojrzewanie, to ze wszystkich rodzajów win wino czerwone potrzebuje na to najwięcej czasu – minimum pięć miesięcy. Ale często butelkowane jest dopiero po upływie roku lub dwóch. Zanim to nastąpi przeprowadzane jest jeszcze filtrowanie bądź pozbywanie się osadu za pomocą innych metod.

Czerwone wina – do czego pasują?

Podstawowy podział, którego można dokonać względem wina czerwonego, to ten odnoszący się do smak. I tak wyróżniamy czerwone wino wytrawne, półwytrawne, półsłodkie oraz słodkie. Wino czerwone podajemy zarówno do obiadu, jak i do kolacji. Ale bardzo ważną kwestią jest odpowiedni dobór wina czerwonego pod potrawę. Bowiem czerwone wino wytrawne będzie idealne do pieczonych mięs, takich jak gęś, kaczka oraz dziczyzna, a półwytrawne doskonale podkreśli smak czerwonego mięsa, a także grillowanej wołowiny i wieprzowiny. Pozostałe dwa rodzaje win, czyli półsłodkie i słodkie zarezerwowane jest do deserów. Czerwone wino półsłodkie oprócz tego, że można podawać z ciastami i lodami świetnie pasuje też do serów. Powodem, dla którego warto sięgać po ten trunek, są właściwości czerwonego wina. Kieliszek wypity do obiadu pozytywnie wpłynie na układ krwionośny, a sięgając po niego regularnie, można uchronić się przed wystąpieniem chorób serca. A jaka powinna być temperatura serwowanych win czerwonych? Otóż, jeżeli chodzi o czerwone wino wytrawne, to najlepiej smakuje w temperaturze między szesnaście a osiemnaście stopni Celsjusza. Ale wino czerwone lżejsze powinno być nieco chłodniejsze w granicach dwunastu – czternastu stopni Celsjusza.

Dobre czerwone wino to niesamowite doznania smakowe i idealny dodatek do uroczystych spotkań przy stole. Ten wysokiej jakości trunek o czerwonej barwie, jak żaden inny wpisuje się w klimat randek i kolacji we dwoje. W naszym sklepie znajduje się bogata kolekcja czerwonych win z różnych stron świata, które zachwycą zarówno koneserów, jak i amatorów tego wyjątkowego trunku.