Strona główna / Szampan / Szampan Dom Pérignon

Szampan Dom Pérignon

Dom Pérignon producentem win Vintage

Praktycznie każdy dom szampański z wieloletnimi tradycjami ma bardzo ciekawą historię. Nie inaczej jest w odniesieniu do Domu Pérignon, który nazwany został tak na cześć benedykta Dom Pierra Perignon. Jeśli wierzyć osobom, które związane są z tematyką win musujących, to właśnie ten człowiek odpowiedzialny jest za wynalezienie metody szampańskiej. To co jest charakterystyczne, to szampany Dom Perignon powstają wyłącznie z winogron zebranych danego roku. Stąd też noszą nazwę szampanów typu Vintage. Rzeczą oczywistą jest to, że winogrona te muszą być najwyższej jakości, czyli spełniać określone normy. Przy czym istnieje ryzyko, że jeśli będą panowały nieodpowiednie warunki atmosferyczne lub wystąpią inne problemy, to winogrona mogą okazać się słabe jakościowo. W takich sytuacjach Dom Pérignon podejmuje decyzję, że dany rocznik w ogóle nie trafi do sprzedaży... Wina musujące powstające na bazie winogron z jednego roku są prawdziwymi unikatami, a wielu miłośników tego trunku uważa szampan Dom Perignon Vintage za najlepszy ze wszystkich, jaki produkowane nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. W zależności od rocznika oraz pojemności butelki za ten ekskluzywny szampan trzeba zapłacić od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Szampany Dom Perignon i ich wyjątkowy smak

Dom Pierre Pérignon produkuje wina, które powstają z dwóch odmian winogron, a mianowicie z jasnych Chardonnay oraz ciemnych Pinot Noir. Co do proporcji, to nie są one stałe i różnią się w zależności od rocznika. Przyjęto jednak zasadę, żeby jeden szczep nie dominował nad drugim więcej niż 6:4. Jedynym wyjątkiem w historii tego domu szampańskiego był rocznik 1970.

Jakie nuty można wyczuć podczas degustacji tego wysokiej jakości wina musującego? Otóż szampany Dom Perignon swoim smakiem i aromatem pozwalają wyczuć suszone owoce i nuty migdałów. Prawdziwi koneserzy tych trunków odkryją również lukrecję, nuty przyprawowe oraz dymne. Ale w zależności od rocznika, doznania smakowe mogą być inne. Przykładowo w szampanie Dom Perignon z rocznika 2010 dało się wyczuć brzoskwinie, mango i ananas. Zaskakujące może być to, że mimo iż Dom Pérignon wypuszcza na rynek wyłącznie najwyższej jakości szampany, które należą do drogich, to ich liczba nie jest wcale mała. Bowiem każdy rocznik rozprowadzany jest średnio w liczbie pięciu milionów butelek. To doskonale obrazuje, jak bardzo uwielbiany jest to trunek na całym świecie.

Dom Pierre Perignon – dojrzewanie szampana

Zgodnie z zasadami domu Pierre Pérignon szampany dojrzewają we francuskich piwnicach minimum siedem lat. Ale są też takie okazy, które trafiają do sprzedaży dopiero po dziewięciu, osiemnastu, a nawet dwudziestu pięciu latach. Im starszy rocznik, tym jego smak jest bardziej wyrazisty i wyrafinowany. A to z kolei wiąże się z wyższą ceną.

Po czym poznać, że wino musujące dojrzewało bardzo długo i jest wyższej klasy? Otóż na etykietach trunków należy szukać oznaczeń P2 i P3. Dom Pierre Pérignon symbolem P2 oznacza szampany, które dojrzewały dłużej niż minimum. Dzięki temu wyróżniają się bogatszym i bardziej wyrazistym smakiem oraz aromatem. Ale najwyższe oznaczenie to P3, odnoszące się do szampanów leżakujących przez dwadzieścia pięć lat. Po tym czasie trunek wznosi się na wyżyny i osiąga szczyt swojej dojrzałości. A to oznacza, że jego smak i aromat jest na tyle zniewalający, że oczaruje absolutnie każdego! Może nie każdy wie, że Dom Perignon posiada też linię szampanów prestiżowych, które upamiętniają ważne wydarzenia. Przykładem są szampany nawiązujące do brytyjskiej rodziny królewskiej, a mianowicie Dom Perignon Charles&Diana z 1961 roku, kiedy to na świat przyszła lady Diana czy szampan, którym raczono gości podczas wesela księcia Karola z królową ludzkich serc.

Szampany z domu Perignon to jedne z najbardziej luksusowych trunków, które zachwycają koneserów na całym świecie. Wybierz jeden z dostępnych rodzajów tego wybornego szampana i pozwól sobie na prawdziwą rozkosz dla podniebienia.