Dalmore

Istnieją trunki tworzone przy użyciu nieoczywistych rozwiązań i ciekawego designu opakowania. Taka jest whisky Dalmore, którą wyróżnia przede wszystkim nietuzinkowy sposób jej leżakowania oraz umieszczony na butelkach symbol głowy jelenia. Należy ona do odmiany single malt, co znaczy, że przy jej produkcji zastosowano tylko pojedynczy rodzaj słodu i leżakowała ona tylko w jednej destylarni. Whisky Dalmore to coś dla osób szukających skomplikowanych smaków, które nie boją się próbować nowych rzeczy.

Poznaj historię, jaka stoi za whisky Dalmore

Destylarnia, w której powstaje whisky Dalmore, mieści się oczywiście w Szkocji, w mieście o nazwie Alness, w rejonie Highlands. Położona jest ona na zboczu góry, z którego rozpościera się widok na zatokę Cromarty Firth i wyspę Black Isle. Sama nazwa tego trunku może być tłumaczona jako „zielona łąka”. Historia miejsca jego powstania sięga aż do roku 1839. Okolice rzeki Alness zostały wówczas wybrane ze względu na jej przydatność w produkcji napoju – ułatwiała ona transport i umożliwiała uzyskanie potrzebnej wody.

W roku 1967 właścicielami destylarni stali się członkowie klanu Mackenzie i do tej pory zajmują oni miejsca w jej zarządzie. To właśnie w ten sposób jej symbolem stała się także znana i rozpoznawalna głowa jelenia. Wiąże się to z legendą klanu Mackenzie, w której jeden z jego członków miał uratować króla Aleksandra III przed atakiem jelenia właśnie.

Jak smakuje klasyczna whisky Dalmore?

W smaku tradycyjnej whisky Dalmore kryją się naprawdę ciekawe nuty. Można w niej wyczuć słodycz opierającą się o miód i toffi. W niektórych wersjach obecne są za to cytrusy, podkreślone przez subtelny posmak czekolady z wanilią. Bywa, że pojawiają się w nich także suszone owoce. Taka mieszanka z pewnością zachęci niejednego smakosza i sprawi, że będzie on w niej poszukiwał kolejnych, zaskakujących akcentów. Finisz zostaje podkreślony przez marmoladę czy też słodkie przyprawy, pozostawiając na podniebieniu przyjemne wrażenie słodyczy.

Co sprawia, że whisky Dalmore jest znana i ceniona?

Za tajemnicą smaku whisky Dalmore stoi przede wszystkim sposób jej leżakowania. Proces dojrzewania tego trunku opiera się bowiem o właściwy dobór baryłek. I tak w destylarni wykorzystuje się między innymi beczki po bourbonie czy sherry, a także baryłki kintsugi z dwustuletniego szkockiego dębu, czy takie wykonane z dębu japońskiego oraz amerykańskiego. Używane są też te, które pozostają po winie amarone. W takich warunkach whisky Dalmore leżakuje często przez kilkanaście lat. To właśnie odpowiada za wyczuwalne w niej złożone smaki i wyjątkowo bogaty aromat.

Uwagę do whisky Dalmore przyciąga także jej opakowanie. Już na pierwszy rzut oka można bowiem rozpoznać, co kryje się w charakterystycznych, pękatych butelkach, które zdobi głowa jelenia. Dzięki nim doskonale widoczny jest też głęboki, nasycony i wyrazisty kolor trunku. Każda butelka zapakowana jest w proste, ale stylowe opakowanie, przez co idealnie nadaje się na przykład jako upominek dla konesera szkockich smaków lub kolekcjonera alkoholi. Każde pudełko różni się barwą, w zależności do tego, która wersja jest w nim przechowywana.

Sposób podania whisky Dalmore

Jak zazwyczaj podaje się whisky Dalmore, by w pełni wydobyć z niej oryginalny smak? Oczywiście przede wszystkim często serwuje się ją czystą, bez dodatków, które mogłyby wpłynąć na odbiór jej aromatu. Jeśli jednak ktoś woli inne wersje, to także można łączyć ją między innymi z wodą czy kostkami lodu. Bywa, że dolewa się ją też do drinków czy koktajli, w zależności od indywidualnych preferencji.

Wybierz swoją ulubioną wersję whisky Dalmore

Na rynku obecnie możesz znaleźć różne wersje znanej i cenionej whisky Dalmore, którą wyróżnia jej oryginalny smak, osiągany na drodze starannego doboru beczek. Wieloletni proces dojrzewania sprawia, że ten single malt staje się szczególną pozycją na liście kolekcjonerów i prawdziwych smakoszy whisky. Idealnie nadaje się on na degustacje, sprawdzi się podawany jako dodatek do różnorodnych posiłków lub stanie się stylowym prezentem, zarówno dla osoby doświadczonej, jak i dla tej, która dopiero poznaje świat szkockich wyrobów.