Strona główna / Wino / Wino Chilijskie

Wino Chilijskie

Jak wybrać dobre wino chilijskie? Z czego słyną wina z Chile?

Chile jest krajem, którego obszar rozciąga się na ponad cztery tysiące kilometrów, dlatego też jego klimat jest mocno zróżnicowany. Praktycznie na wszystkich jego rejonach panują idealne warunki do uprawy winorośli. W związku z tym nie ma się czemu dziwić, że wina chilijskie są ta popularne na całym świecie. W centralnej części tego kraju, w okresie od września do marca występuje suchy okres wegetacji. To właśnie w tym czasie winogrona dojrzewają. Główne regiony winiarskie w tym kraju rozciągają się od winnic w Valle de Limari i Valle de Elqui, poprzez Valle de Maipo, a kończąc na Rapel Valley. Również w stolicy kraju – Santiago, powstaje pyszne wino chilijskie o niesamowitym smaku. Wszystkie trunki mają swoje niewątpliwe zalety, jak również cechy charakterystyczne. Ciężko jest więc określić, które wina z Chile są lepsze, a które gorsze. Wszystko zależne jest od gustu jego degustatora oraz jego upodobań w tym zakresie.

Jak powstaje wino chilijskie? Jaka jest jego historia?

Chilijskie wino już w latach 90 XX wieku rozpoczęło podbój rynków europejskich. Na początku wysyłano w podróż przede wszystkim tańsze wina, takie jak Cabernet Sauvignon oraz Chardonnay. Oczywiście z czasem jakość tych trunków niesamowicie wzrosła i obecnie cieszą się one dużym uznaniem w wśród nawet najbardziej wybrednych koneserów. Wino chilijskie czerwone to prawdziwa wizytówka tego kraju. Aż 75 procent wszystkich upraw stanowią takie szczepy jak: Merlot, Pinot Noir, Syrah czy Malbec. Również wino Cabernet Sauvignon pochodzące z Chile należy do grupy czerwonych wytrawnych win. Mają one różne aromaty, przez co ich smaki są bardzo oryginalną mieszanką. Wina chilijskie wytrawne mogą posiadać aromaty owoców cytrusowych, czasami pachną one ananasem, mango czy bananami. Oczywiście Chile to nie tylko kraina czerwonych win. Jeżeli wolisz wina białe, w tym gorącym kraju znajdziesz także coś dla siebie. Wina chilijskie białe stanowią jednak mniejszość w produkcji. Przykładem doskonałego trunku o białej barwie jest Sauvignon Blanc. Jest to wytrawne i świeże w smaku wino, które pochodzi z rejonu Malue Valley. Co ciekawe, ich smak balansuje pomiędzy słodyczą a kwasotą, z uwagi na to, że jest ono przygotowywane z winogron, które są uprawiane nawet na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza! Nawet, jeżeli gustujesz w czerwonym winie, warto jest skosztować wina białe, które powstają w tak ekstremalnych warunkach. Sauvignon jest orzeźwiające. Jest to rodzaj wina, które charakteryzuje się długim finiszem. Długi finisz zapewniają także specjały pochodzące z takich szczepów jak Cabemet Franc.

Co jeszcze charakteryzuje chilijskie wina?

Każde wino chilijskie dojrzewa w dębowych beczkach, dzięki czemu jego aromat jest niepowtarzalny. Chilijczycy uwielbiają owoce, dlatego też duża ilość produktów, które powstają w tym kraju posiada owocowy zapach. Często są także łączone z nutami czekolady. W sklepie eszampan.pl znajdziesz szeroki wybór win chilijskich, które podbiją Twoje serce. W Chile każde wino jest inne, dlatego jeden rodzaj tego trunku nie może się równać innemu. Jeżeli więc nie znasz jeszcze tych win, zachęcamy Cię do rozpoczęcia prawdziwej smakowej podróży.